AGM-183A ARRW Füzesi’nden başarısız test

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Hava Kuvvetleri’nin hipersonik füzesi olan AGM-183A Havadan Fırlatılan Hızlı Tepki Silahı (ARRW), 5 Nisan’da yapılan ilk booster testi esnasında başarısız oldu.

Kaliforniya açıklarındaki Point Mugu Sea Test Shası üzerinde yapılan testler sırasında bir B-52 Stratofortress bombardıman uçağı, AGM-183A ARRW hipersonik mühimmatını ateşlemeye çalıştı. Ancak ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, test füzesinin fırlatma işlemini tamamlayamadığı ve bombardıman uçağının test füzesi ile birlikte Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ne geri döndüğü belirtildi.

STM Banner

ABD’den yapılan açıklamada; füzenin neden fırlatılamadığını anlamak için inceleme planlandığı, daha sonra değişiklikler yapılacağını ve bir kez daha füzenin ateşleme testinin gerçekleştirileceği belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri’ndenTuğgeneral Heath Collins konuyla alakalı: “ARRW programı kurulduğu günden bu yana sınırları zorluyor ve bu önemli yeteneği ileriye taşımak için hesaplanmış riskler alıyoruz. Lansman yapmamak hayal kırıklığı yaratsa da son test, öğrenmek ve devam etmek için paha biçilmez bilgiler sağladı. Zaten bu yüzden test ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD Hava Kuvvetleri, 5 Nisan’daki testi sırasında ARRW mühimmatının B-52’den güvenli bir şekilde ayrılmasını test etmenin yanı sıra, ateşleme ve booster yoluyla füzenin operasyonel hızlardaki performansını değerlendirmeyi ve boosterın araçtan ayrılmasını simüle etmeyi amaçlamıştı.

AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW)

ARRW programı kapsamında daha önce, mühimmatın uçağın uçuş profilini nasıl etkilediğini incelemek adına bir uçak tarafından serbest bırakılmadan taşındığı da belirtildi.

ABD Hava Kuvvetleri 2018’de Lockheed Martin’e, ARRW geliştirme faaliyetleri için kritik tasarım incelemesi, test ve üretime hazırlık desteği de dahil olmak üzere 480 milyon dolarlık bir sözleşme vermişti.

2021 mali yılında ABD Kongresi, hipersonik füze prototipi için ABD Hava Kuvvetleri’ne 386 milyon dolar tahsis etti. Bu değer Kuvvet’in bütçe talebine göre 5 milyon dolarlık bir artışı sağlıyor. Geçen yıl ABD Hava Kuvvetleri, tek bir projeye karşı seçim yapmaya zorlayan bütçe kısıtlamaları nedeniyle Lockheed tarafından yürütülen Hipersonik Konvansiyonel Saldırı Silahı (HCSW) adlı ayrı bir hipersonik silah programını iptal edeceğini açıklamıştı.

HCSW

O dönemde bir sözcü; HCSW programının umut vaat etmesine rağmen, ARRW’nin HCSW veya Donanma ve Ordu tarafından geliştirilmekte olan diğer hipersonik silahlardan bazılarına kıyasla daha “benzersiz bir gövde tasarımına” sahip olduğunu belirtmişti.

Hem ARRW hem de HCSW, uzayın hemen altında irtifalarda uçan hipersonik silahlardır ancak ABD, aynı zamanda daha düşük yörüngelerde uçuş gerçekleştirebilecek hipersonik seyir füzeleriyle de ilgileniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hipersonik Füze Zircon’da hedef 2021


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu