ABD Deniz Piyadelerine Amfibi Zırhlı Araç Yasağı Geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Piyadeleri, oldukça yaşlı olan Amfibi Zırhlı Araçlarını acil durumlar haricinde kullanmama kararı aldı. Bundan sonra araçların suya indirilmesi yasak.

1970’li yıllardan beri kullanımda olan Amfibi Zırhlı Araçlara yönelik suya girme yasağı, geçtiğimiz yıl yaşanan ve sekiz Amerikan Deniz Piyadesinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından başlatılan soruşturmaların ardından alındı.

STM Banner

ABD Deniz Piyadeleri bundan böyle envanterinde yer alan hiçbir Amfibi Zırhlı Aracı (AAV) kullanamayacak. Bu araçların hiçbiri acil kriz müdahale operasyonlarını desteklemek dışında herhangi bir nedenle “düzenli olarak planlanmış intikallerde” yer almaktan veya suya girmekten men edilecek.

Amfibi Zırhlı Araçlara Elveda

Deniz Piyadeleri, eskiyen AAV’leri yeni 8×8 Amfibi Muharebe Araçlarıyla (ACV) değiştirmek için ise çalışmalarını sürdürüyor. ABD ordusunun envanterinde 1.311 kadar AAV bulunduğu tahmin ediliyor.

AAV-7 Amfibi Zırhlı Araç
AAV-7 Amfibi Zırhlı Araç

AAV’lere yönelik kullanım yasağı ise böyle savunuluyor:

“’Deniz Piyadeleri, 2020 yazından itibaren AAV kazasına ilişkin çok sayıda araştırmadan gelen tavsiyelerin etkinliğinin yanındadır ve uygulanan ve sürdürülen bu tavsiyelerle AAV, amfibi operasyonlar için güvenli ve etkili bir araçtır.

Bununla birlikte, amfibi araç programının mevcut durumu göz önüne alındığında, Deniz Piyadeleri Komutanı, AAV’nin artık askeri tatbikatlar sırasında düzenli olarak planlanan konuşlandırmaların veya sudaki eğitimlerin bir parçası olarak hizmet etmeyeceğine karar verdi; AAV’ler, yalnızca kriz müdahalesi için gerekirse suda çalışmaya geri dönecektir. Bu karar, amfibi araç programlarının uzun vadeli sağlığı ve gelecekteki yetenekleri için verildi.”

Deniz Piyadeleri tarafından alınan bu kararın amfibi taarruz kabiliyetlerinde ciddi bir kayba yol açacağı ise aşikar.

Yunanistan’ın AAV-7 Alımı

Yunan ordusu,  geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) AAV-7 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) tedariki için kolları sıvamıştı.  Yunanistan savunma medyasında yer alan ve Yunan Genelkurmay kaynaklarına dayandırılan haberlere göre Yunanistan, ABD’den toplamda 76 adet AAV-7 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı tedariki için yeşil ışık yakmıştı.

Yunanistan’ın satın almak istediği AAV-7’ler ikinci el olarak ABD Deniz Piyadeleri envanterinden temin edilmesi planlanıyordu ancak son haberden sonra Yunanistan’ın atacağı adımların takip edilmesi gerekiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Yunanistan, ABD’den Amfibi Zırhlı Araç Tedarik Etmeye Hazırlanıyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, USNI

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu