Avustralya son Classic Hornet uçaklarını da emekliye ayırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF), Avustralya’nın ana muharebe uçağı olarak 36 yıldır görev icra eden Boeing F/A-18A/B Classic Hornet savaş uçağının kalan son filosunu da 29 Kasım’da emekliye ayırdı.

Güney Galler’deki RAAF Üssü Williamtown’da düzenlenen veda törenine; Avustralya Savunma Bakanı Peter Dutton, Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Mareşali ve aynı zamanda eski bir Classic Hornet pilotu olan Mel Hupfeld, çeşitli havacılar ve endüstri ortakları  katıldı.

STM Banner

Kuzey Bölgesi’ndeki RAAF Üssü Tindal’da konuşlu F/A-18A/B savaş uçakları, törende hazır bulundu ve uçuş gerçekleştirdi.

Filo, Lockheed Martin üretimi F-35A Lightning II Müşterek Taarruz Uçağına yerini bırakacak olan son Classic Hornet filosu. Filoya ait F-35A’ların ise 2022’den itibaren gelmesi bekleniyor.

Hava Mareşali Hupfeld, Classic Hornet’lerin toplamda yaklaşık olarak 408 bin uçuş saatine ulaştığını ve artık yerlerini günümüz muharebe şartlarına daha da uygun olan F-35A Lightning II gibi bir avcı uçağı ile değiştirmenin zamanının geldiğini söyledi.

F-35A

Avustralya’nın Hornet Serüveni

RAAF, uçuş ömrünü dolduran Mirage III avcı uçaklarının yerini alması için çift motorlu McDonnel Douglas F/A-18A/B Hornet savaş uçağını 1980’li yıllarda tercih ederek envanterine katmıştı. Bu alım da Avustralya’yı, Hornet’in ilk dış pazarlarından biri haline getirmişti.

Yaklaşık olarak 2.8 milyar ABD doları değerindeki bir sözleşme ile 57 adet tek kişilik F/A-18A ve 18 adet iki kişilik F/A-18B savaş uçağı RAAF’a teslim edilmişti. Victoria, Avalon’da bulunan Hükümet Uçak Fabrikası, ilk iki uçak hariç tümünün montajını gerçekleştirmişti.

RAAF ayrıca F-111 Aardvark’ın yerini alan daha modern F/A-18F Super Hornet ve bunların yanı sıra EA-18G Growler elektronik harp uçağını da kullanıyor.

Her iki uçak da uzun vadede RAAF tarafından işletilecek ve F-35A Lightning II uçağının tamamlayıcısı görevi görecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Avustralya Ordusu artık Elbit BMS’lerini kullanmayacak


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu