ABD Denizaltından İHA fırlatmaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Donanması, dünyada bir ilk olarak denizaltılardan fırlatılabilen AeroVironment (AV) şirketi tarafından üretilen Blackwing İHA alımı gerçekleştirecek.

ABD Donanması, deniz yüzeyinin altından fırlatılabilen Blackwing İHA’larını satın alacak. Bu alım, ABD hükümetinin sözleşmeler için kullandığı web sitesinde bulunan teklif talebi ile gün yüzüne çıktı. Bu teklif talebi sayesinde, Deniz Sistemleri Komutanlığı’nın (NAVSEA) AeroVironment şirketinden 120 adede kadar Blackwing 10C İHA satın almayı planladığı öğrenildi.

STM Banner

Blackwing İHA

AeroVironment şirketinin Blackwing’i; hızlı İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) sağlayan küçük bir İnsansız Uçak Sistemidir. Sistem, bir sualtı denizaltısından tüp veya Multipack Launcher ile gemi yüzeyi / mobil kara aracı kullanılarak konuşlandırılabilir. Blackwing, gelişmiş bir Elektro-Optik ve Kızılötesi (EO/IR) sensör içerir ve operatörlere bilgi toplama, nesne tanımı gibi görevler için gerçek zamanlı video aktarımı sağlar.

 

Teklif Talebi 

Deniz Sistemleri Komutanlığı (NAVSEA), Aerovironment şirketine iki yıllık  bir sözleşme için tek kaynaklı bir Teklif Talebi (RFP) yayınlanmıştır. Teklif kapsamında Denizaltından Fırlatılan İnsansız Hava Sistemi (SLUAS) Programı’na destek amacıyla Blackwing 10C Elektro-Optik (EO) ve Kızılötesi (IR) donanımlı İnsansız Hava Araçları (İHA) tedarik edilecek. Tedarik edilecek olan bu sistemler, Mayıs 2023’te tamamlanacağı tahmin edilen SLUAS Orta Seviye Alım programı yürütmesi kapsamında çeşitli denizaltı platformlarında kullanılabilecek.

ABD Donanması gereksinimlerini karşılamak için 120 adede kadar Blackwing 10C İHA tedarik etmeyi amaçlamaktadır. Planlanan sözleşmenin süresinin Mayıs 2021’de başlayıp Mayıs 2023’te sona ermesi ve teslimatların Ağustos 2021 gibi erken bir sürede başlaması öngörülüyor. AV şirketi, Hükümetin gerekli teslimat ve sipariş süresi içinde gerekli Blackwing 10C İHA’ları sağlamak için gerekli tesislere, ekipmanlara ve üretim uzmanlığı bakımından yeterli bilgiye sahip olan ender şirketlerdendir. Blackwing 10C İHA’lar daha önceden geliştirilmiş, test edilmiş ve alt sistemlerin geri kalanıyla başarılı bir entegrasyon göstererek kendisini kanıtlamıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Paşinyan: Rus Su-30SM savaş uçakları için füze alacak zamanımız olmadı


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu