Rusya nükleer denizaltılarını teslim almaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Donanması, Borei-A Projesi kapsamında stratejik füze taşıyan Oleg’i ve Yasen Projesi’nin nükleer enerjili denizaltıları Kazan ile Novosibirsk’i bu yıl teslim alacak.

TASS’ın haberine göre; Rus Donanması, Borei-A Projesi kapsamında stratejik füze taşıyan denizaltı Knyaz Oleg’i ve Yasen Projesinin nükleer enerjili denizaltıları Kazan ile Novosibirsk’i bu yılın sonuna kadar teslim alacak.

STM Banner

Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Nikolai Yevmenov; Cuma günü Savunma Bakanlığı’na bağlı Krasnaya Zvezda gazetesine yaptığı açıklamada, Borei-A Projesi kapsamında üretilen stratejik denizaltı Knyaz Oleg ve Yasen sınıfı nükleer enerjili denizaltılar Kazan ile Novosibirsk’in bu yılın sonuna kadar Rus Donanması’nın hizmetine gireceğini açıkladı.

Knyaz Oleg nükleer denizaltısının inşası, Temmuz 2014’te Sevmash işletmesinde başladı. Temmuz 2020’de denize indirilen bu denizaltı, Rubin Deniz Mühendisliği Merkezi Tasarım Bürosu tarafından geliştirildi.

YASEN-M Denizaltı

Knyaz Oleg, 955A Projesinin (Borei-A) seri üretim dördüncü nesil denizaltısıdır. Bu sınıftaki denizaltılar, Rusya’nın denizdeki stratejik nükleer kuvvetlerinin temelini oluşturmak amaçlı tasarlanmıştır. Temel silah olarak 16 adet Bulava kıtalararası balistik füzesi bulundurmaktadırlar. Yasen sınıfı denizaltılar ise Kalibr-PL ve Oniks Seyir Füzelerini taşımaktadır.

Ash-M Projesi ile Kazan denizaltısının Rus Donanması tarafından 2019 yılında teslim alınması planlanmaktaydı ancak Ash projesinin testleri belirtilen süreden daha uzun sürdü. 885M Yasen-M Projesinin ilk seri denizaltısı olan ve 2019 yılı sonunda denize indirilen Novosibirsk denizaltısının ise 2020 yılında filoya teslim edilmesi planlanmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Preveze Sınıfı Denizaltılara AKYA geliyor


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Sayın Moderatör
    Bahsi geçen Koddaki denizaltılar Nükleer değil Dizel.
    SSBN Knyaz Oleg Neredeyse Bir Yıl Dizel Jeneratörsüz Kalıyor
    Gelişmiş Project 955A (kod adı Borei-A) nükleer enerjili balistik füze denizaltısı Knyaz Oleg , 29 Mart 2017’den beri 2-28DG dizel jeneratör bekliyor. Sistemin Sevmash tersanesine Kolomensky Zavod tarafından tedarik edilmesi gerekiyordu , ancak ikincisi, sözleşme şartlarını yerine getirmede başarısız oldu. Şirketler davada, konu neredeyse 8 milyon RUB ceza, raporlarE-Adalet portal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu