Paşinyan: Rus Su-30SM savaş uçakları için füze alacak zamanımız olmadı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, dün gerçekleştirdiği bir konuşma sırasında Rusya’dan tedarik ettikleri Su-30SM savaş uçaklarında kullanılacak olan mühimmatların savaştan önce alınmadığını itiraf etti.

Azerbaycan’ın işgal altındaki Karabağ topraklarını kurtarmak için başlattığı askeri harekat esnasında, Ermenistan’ın son model Su-30SM savaş uçaklarını kullanmaması hep bir kafa karışıklığı yaratmıştı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, bu kafa karışıklığını giderdi.

STM Banner

Paşinyan tarafından yapılan açıklamada, “Bize neden Su-30SM uçaklarını aldınız diye soruyorlar. Evet, biz bu uçakları Mayıs 2020’de aldık ve evet, savaştan önce bunlara füze alacak zamanımız olmadı. Eğer eski yetkililer bu uçakları almış olsaydı füzeleri de almış olurduk.” ifadelerine yer verildi.

Ermenistan eski Genelkurmay Başkanı Movses Akopyan, Kasım 2020’de Rusya’dan satın alınan Su-30SM uçaklarının mühimmatı olmadığını söylemişti. Ermenistan Savunma Bakanlığı ise bu açıklamayı reddetmiş ve Akopyan’ın devlet sırrını açığa çıkardığını belirtmişti.

Ermenistan, Ocak 2020 itibarıyla Rusya’da 4 adet Sukhoi imalatı Su-30SM uçaklarının teslimatını tamamlamıştı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Savunma Bakanı Davit Tonoyan ve diğer Ermeni yetkililer Gümrü şehrindeki hava üssünde Rus pilotlar tarafından yapılan test uçuşunu bizzat yerinde izlemişti.

Ermeni SU-30

Su-30SM

Çok rollü bir savaş uçağı olarak tasarlanan ve geliştirilen Su-30SM’ler, Su-30MK uçaklarının bir üst modeli olarak biliniyor.

Su-30SM, 4 ++ nesil ve çift koltuklu olarak üretilmiş, yüksek manevra kabiliyetine sahip bir savaş uçağı olup iki adet AL-31FP turbofan motorla donatılmıştır. Avcı uçağı, 1.500 km çalışma menziline sahiptir ve yakıt ikmali olmadan 3,5 saat uçuş yapabilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bakan VARANK’tan Bakan AKAR’a ‘meydan okuma’


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu