ABD destroyerlerinden Çin uçak gemisi Liaoning’e göz hapsi

Roketsan-ATMACA-Banner

Çin’in popüler sosyal medya platformlarından Sina Weibo’da paylaşılan görüntülerde, ABD Donanmasına ait bir destroyerin, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri (PLAN)’ne bağlı Liaoning Uçak Gemisi Görev Grubu’nu yakından takip ettiği görüldü.

Güney ve Doğu Çin Denizi’nde eğitime çıkan Liaoning uçak gemisine bir adet Type 055 “Nanchang” (Renhai sınıfı) destroyer, iki adet Type 052D (Luyang III sınıfı) destroyer, bir adet Type 054A (Jiangkai II sınıfı) fırkateyn ve bir adet Type 901 (Fuyu sınıfı) hızlı muharebe destek gemisi eşlik ediyor.

STM Banner

Liaoning’e sadece Çin savaş gemileri de eşlik etmiyor. Gemiye aynı zamanda ABD Donanması’na ait iki adet Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze muhribinin de eşlik ettiği iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Donanması tarafından yayımlanan bir fotoğrafta Arleigh Burke sınıfı bir destroyer olan USS Mustin’in (DDG-89) kaptanı olan Robert Briggs ve yardımcısı Richard Slye’nin, Liaoning’i yakından gözlemlerken çekilmiş bir fotoğrafı paylaşılmıştı.

Çin Uçak Gemisi - ABD

Liaoning uçak gemisi görev grubunun Okinawa ve Miyako Adalarından geçişi esnasında Japon Deniz Kuvvetlerine bağlı JS Suzutsuki destroyeri ve 2 adet deniz karakol uçağı tarafından izlendiği de biliniyor. Hatta bir iddiaya göre yeni yayımlanan videoda Liaoning’in arkasında gözüken gemilerden birisi Japon Donanmasına ait JS Suzutsuki muhribi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Modernize Çekili Top açıklaması

Modernize Çekili Top


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu