Kontrol Botu Projesi’nde ilk bot denize indirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Antalya Serbest Bölge’de inşa faaliyetlerini yürüten Ares Tersanesi, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için geliştirdiği “Ares 35 FPB” Süratli Devriye Botu’nun (Fast Patrol Boat/FPB) prototipinin denize indirildiğini duyurdu.

Ares Tersanesi’nin; Türk kara sularının emniyeti, münhasır ekonomik bölgelerin emniyeti, ani müdahele, devriye ve eskortluk, arama-kurtarma, kaçakçılıkla mücadele, insan kaçakçılığının önlenmesi, keşif ve karakol görevlerinin icrası için Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladığı botun dizayn doğrulama süreci devam ediyor.

STM Banner

Türkiye’nin gemi inşa tarihindeki en büyük seri üretim projesinde, bu yıl içerisinde ilk prototip bot üretiminin tamamlanarak operasyonel kabul testlerinin yürütülmesi bekleniyordu. İlk prototip botun denize indirildiği ise Ares Tersanesi tarafından duyuruldu.

122 adet ARES 35 FPB Süratli Devriye Botu’nun (105 adedi Sahil Güvenlik K.lığı, 17 adedi Emniyet Genel Müdürlüğü) inşasını kapsayan proje, Türkiye’nin gemi inşa tarihindeki en büyük seri üretim programı olma özelliğini taşıyor.

Ares-35-FPB

Karbon takviyeli gelişmiş kompozit malzemeden üretilecek botların uzunluğu 11.90 m, genişliği 3.76 m, draftı ise 0,80 metre olacak. Ana sevk sistemi iki adet dizel motor ve su jeti olan platformun, 160 deniz mili menzile, 35 kts (64.82 km/s) maksimum hıza ve 11,85 ton deplasmana sahip olacağı belirtiliyor.

Türk Loydu’nun norm ve kurallarına göre inşa edilecek botlar, Karadeniz’in Kuzeydoğusundaki Artvin’den, Akdeniz’in Güneydoğusundaki Hatay’a kadar Türkiye’nin tüm kıyı bölgelerinde faaliyet göstererek hak ve menfaatlerin korunmasında rol alacak.

Söyleşi: Türkiye’nin SİDA’sı ULAQ


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu