ABD’den Filipinler’e F-16 Blok 70/72 onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filipinler’e yönelik muhtemel 12 adet F-16 savaş uçağı satışına onay verdi.

ABD Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, Filipinler’e toplam değeri 2.5 milyar ABD dolarını aşan üç ayrı anlaşmayla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı’nın onayının alındığı belirtildi.

STM Banner

Filipinler, yeni çok rollü savaş uçağı tedariki kapsamında F-16 ve Gripen savaş uçakları arasında bir seçim yapmaya hazırlanıyor. ABD ise F-16 Blok 70/72 savaş uçağı ve ilgili ekipmanların Filipinler’e satışına yönelik onayı verdi. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, Kongre’ye olası satışı bildiren gerekli sertifikayı teslim etti.

F-16 Blok/72 Satışı

DCSA tarafından yapılan açıklamada Filipinler’in Lockheed Martin tarafından üretilen 10 adet F-16C Blok 70/72 ve 2 adet F-16D Blok 70/72 savaş uçağı alımı için istekte bulunduğu kaydedildi. Yedek parça ve eğitim gibi maddeleri de içeren paketin toplam tutarı ise 2.43 milyar $’a yakın.

ABD Dışişleri tarafından verilen onay ise şu aşamada bir anlaşmanın imzalandığı veya müzakerelerin sona erdiğini göstermiyor. Bu tür çekişmeli satışlarda ABD Dışişleri Bakanlığı ihraç anlaşması gerçekleşmeden önce onay veriyor.

Füze Paketi

Filipinler’e yönelik satış sadece savaş uçaklarıyla sınırlı değil. İki ayrı paket ile füze satışlarına da onay verildi. Paketlerden birisi 42.4 milyon $’a 24 adet AIM-9X Blok II Sidewinder hava-hava füzesi satışını içerirken diğeri ise 120 milyon $’a 12 adet Harpoon AGM-84L-1 gemisavar füzesi satışını içeriyor.

AIM-9X, Hava Hava Füzesi, Görüş İçi Hava Hava Füzesi, WVRAMM, BOZDOĞAN Füzesi,
AIM-9X

Filipinler ve ABD İlişkileri

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen onayın zamanlaması ise dikkat çekici. ABD, Filipinler’deki askeri varlığını korumak için gerekli olan askeri anlaşmayı yenilemek istiyor. Washington, Manila’yı Güney Çin Denizi’nde Çin ile mücadele için hayati görüyor.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Amerikan askerlerinin ülkede bulunmasını ve eğitim yapmasını sağlayan Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması’nı (VFA) Şubat 2020’de tek taraflı olarak feshettiklerini açıklamıştı ancak fesih kararı hala hayata geçmedi. Geçtiğimiz hafta bu karar 6 aylık bir süreyle ikinci kez ertelendi.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, eski Emniyet Genel Müdürü senatör Ronald de la Rosa’nın ABD’ye giriş vizesinin iptal edilmesinin ardından, 24 Ocak 2020’de yaptığı açıklamada, “Sizi uyarıyorum. Eğer bu hatayı düzeltmezseniz, Ziyaretçi Kuvvetler Anlaşması’nı lağvederim.” ifadelerini kullanmıştı.

Uzmanlara göre Duterte bir yandan Çin ile ilişkileri geliştirmeye çalışırken diğer yandan ABD’den tavizler koparmaya çalışıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Filipinler ve Çin Arasındaki Balıkçı Teknesi Gerginliği Büyüyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Pentagon

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu