“Katarlı öğrenciler sınavsız okuyacak” iddiasına yalanlama

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamada, “Katarlıların tıp fakültelerine sınavsız ve ücretsiz gireceği” iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halka ilişkiler Müşaviri Deniz Albay Zeki Aktürk, “Katarlı gençlerin, Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde okuyabileceğine” ilişkin iddialarla ilgili basın mensuplarına bir bilgilendirme yaptı.

STM Banner

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, “Katarlıların tıp fakültelerine sınavsız ve ücretsiz gireceği ile ilgili tartışmalar gerçeği yansıtmıyor” denildi. Kaynaklar, anlaşmanın “sadece Katar Silahlı Kuvvetleri personeli” için geçerli olduğunu vurguladı ve yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu protokol askeri sağlık alanında iş birliği protokolü ve misafir personel ve misafir öğrenciler Katar Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan asker-sivil personel ile Katar silahlı kuvvetlerinde görev yapmak üzere eğitim alacak personeli kapsıyor. Her Katarlının sınavsız tıp fakültelerine girmesi diye bir şey yoktur. Detaylı bilgilendirme yapılacaktır.”

Çeşitli medya organları tarafından yapılan haberlerde Türkiye ile Katar arasında imzalan “Askeri Sağlık Alanı’nda Eğitim ve İşbirliği” protokolü ile birlikte Katarlı gençlerin ayrılan kontenjanlara göre Türkiye’de tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabileceği iddia edilmişti.

T.C. Resmî Gazete/Katar Silahlı Kuvvetleri Personeli Eğitimi
T.C. Resmî Gazete/Katar Silahlı Kuvvetleri Personeli Eğitimi

Nitekim T.C. Resmî Gazete yer alan 3146 sayılı kanun maddesine göre “Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Katar Devleti Hükûmeti Arasında Askerî Sağlık Alanında Eğitim ve İş Birliği Protokolünün Onaylanması Hakkında Karar” verilmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: ASFAT’tan Hassas Güdüm Kiti (HGK-82) teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, MSB

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu