ABD ile BAE arasında F-35 ve Reaper anlaşması

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), F-35 Lightning II savaş uçağı ve MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tedarikiyle ilgili olarak ABD ile sözleşme imzaladı. BAE F-35 tedarik eden ilk Arap ülkesi olacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2020 yılının Kasım ayı içerisinde BAE’ye yönelik; 10.4 milyar ABD Doları bedel ile 50 adede kadar F-35 Lightning II savaş uçağı, 2.97 milyar ABD Doları bedel ile havadan hava / havadan yere mühimmat ve 10 milyar ABD Doları bedel ile ise 18 adet MQ-9B Reaper SİHA satışını içeren yabancı askeri satışları (FMS) onaylama kararı almıştı.

STM Banner

Yaklaşık iki hafta önce yayımladığımız “BAE’nin F-35 sözleşmesi için Trump beklentisi” başlıklı haberimizde ise söz konusu askeri ürünlerin tedarikini içeren anlaşmaların, BAE ile ABD arasında Trump hükümeti sona ermeden önce imzalanacağının amaçlandığını belirtmiştik. Reuters’a göre söz konusu anlaşma, ABD’nin eski başkanı Donald Trump tarafından görev süresinin sona ermesine bir saat kala imzalandı.

F-35-Lightning-II-BAE

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ise Trump tarafından imzalanan ve tahmini toplam değeri 23.37 milyar ABD Doları olan anlaşmanın, yeniden inceleneceğini açıkladı. Anlaşmanın iptal edilmemesi durumunda BAE, 2027 yılına kadar 50 adet 5’inci Nesil F-35 Lightning II savaş uçağına sahip olacak.

Hatırlanacağı üzere Demokrat Senatör Bob Menendez, daha önce BAE’ye yönelik söz konusu silah satışının iptali için bir yasa tasarısı önermiş ancak önerilen yasa tasarısı oy birliği ile reddedilmişti. ABD’nin yeni başkanı Joe Biden da Demokrat Parti mensubu.

Anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda BAE, çok düşük radar kesit alanına sahip olan stealth savaşçıları tedarik eden ilk Arap ülkesi olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu