Kale’den MMU motoru için Roll-Royce’lu teklif

Roketsan-ATMACA-Banner

KALE Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman OKYAY, Milli Muharip Uçak – MMU motoru için Rolls-Royce şirketi ile birlikte çalışmayı hedeflediklerini açıkladı.

KALE Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman AKYAY, “3. Savunma Sanayii Buluşmları”na katıldı. OKYAY, TUSAŞ ana yükleniciliğinde geliştirilen Milli Muharip Uçak’ın motoru için İngiliz Rolls-Royce şirketi ile birlikte çalışmayı hedeflediklerini açıkladı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak OKYAY tarafından yapılan açıklamada, “Rolls-Royce ile birlikte Milli Muharip Uçak’ın motorunu, yurt içinde geliştirmek üzere teklifimizi sunduk ve bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere Kale Grubu, Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında geliştirilen 5’inci nesil nesil savaş uçağının motorunun geliştirilmesi amacıyla 2017 yılı içerisinde Rolls-Royce ile ‘TAEC Uçak Motor Sanayi A.Ş.’ adında bir şirket kurmuşlardı. Kurulan şirketin %51 hissesi ise Kale Grubu’na aitti.

MMU, MMU motoru

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, Prototip uçakların ABD üretimi F110 motoruyla teçhiz edileceği program kapsamında, özel bir turbofan motorun da Türkiye’de üretilecek şekilde geliştirilmesi hedefleniyor. Ancak motor konusunda, İngiliz Rolls-Royce firması ile birtakım sorunlar söz konusu.” ifadelerine yer verilmişti.

TUSAŞ tarafından MMU prototip uçaklarında kullanılmak için halihazırda ABD’den 6 adet F-110 motoru tedarik edilmiş durumda. Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda MMU’nun; 2025 veya 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi ve 2030’lu yılların başından itibaren başlangıç seviyesi operasyonel kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

Önerilen İçerik: İlk Milli Muharip Uçak Prototipi için üretim başlıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. İngilizler,OYALAMAK ,GECİKTİRMEK,ENGELLEMEK için işin içinde.Onlar,Akdeniz doğalgazı oyunu sinsi örgütcüsü.Ahhhhh yurdum,ah!

  2. İşin içine İngilizle Fransız bir birinden imansız girdiyse. Bir müslüman bir yerinden sokulmuş sa (tedbirini alması gerek.) Aynı yerden birdaha sokulmaz. 53 İslam ülkesi nerede yahu yanibasimizda bizde varız beraber yapalım diyecek denk bir millet yok mu.? Kasap a minnet etme geç olsun güç olmasın. Zaten geciktigi kadar olmuş. KENDİ UÇAĞINI KENDİN YAP. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Hazerfen Ahmet Çelebi Galata kulesinde bizi bekliyor.

  3. Motor, stratejik bir konu. Helikopter motorunu yaptıysak MMU nun motorunu da yaparız.
    Hedef, yerli ve milli değil mi?
    Türkiye ve Onun kurumları gençlerine her daim güvendi.
    Biz bu işi yaparız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu