BAE’nin F-35 sözleşmesi için Trump beklentisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikler’ne F-35 Lightning II savaş uçağı satışını içeren sözleşmenin, Trump yönetimini sonra ermeden önce imzalanması planlanıyor. BAE F-35 tedarik eden ilk Arap ülkesi olacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı; Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında ABD’li Lockheed Martin şirketi ana yükleniciliğinde geliştirilen 5’inci nesil savaş uçağı F-35 Lightning II için resmi talepte bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne, Kasım ayı içerisinde F-35 satışını onaylamıştı.

STM Banner

Bakanlık tarafından onaylanan ve Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalıyla gerçekleştirilecek olası satış kapsamında BAE’ye, 10.4 milyar ABD Doları bedel ile 50 adede kadar F-35 Lightning II savaş uçağı ve 2.97 milyar ABD Doları bedel ile çeşitli füze sistemleri teslim edilecek.

Söz konusu sistemlerin tedarikini içeren sözleşmenin, Donald Trump yönetiminin sona ermeden önce imzalanması planlanıyor. Zira yakında göreve gelecek olan yeni başkan Joe Biden, Demokrat Parti’nin adayı. Hatırlanacağı üzere Demokrat Senatör Bob Menendez, BAE’ye yönelik söz konusu silah satışının iptali için bir yasa tasarısı önermiş ancak önerilen yasa tasarısı oy birliği ile reddedilmişti.

BAE F-35

Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik onaylanan son FMS’ler, F-35 savaş uçakları ile mühimmatların haricinde 10 milyar ABD Doları bedel ile 18 adet MQ-9B tipi SİHA’nın tedarikini de içermekte.

Anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda BAE, çok düşük radar kesit alanına sahip olan stealth savaşçıları tedarik eden ilk Arap ülkesi olacak.

Önerilen İçerik: ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan BAE’ye F-35 ve Reaper onayı

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu