ABD’den İran yaptırımları kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada; ABD Başkanı Biden’in, İran’a yönelik 1995’ten beri yürürlükte olan yaptırımları bir yıl daha uzatmaya karar verdiği duyuruldu.

Beyaz Saray Basın Ofisi tarafından yapılan açıklamada; füzelerin ve diğer konvansiyonel silah yeteneklerinin arttırılması ve geliştirilmesi, bölgesel saldırılar, terörist gruplara verilen destek ve İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nun kötü faaliyetleri gibi nedenleri kapsayan İran Hükümeti’nin eylem ve politikalarının, ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisi için alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

STM Banner

Bu sebepten ötürü, eski ABD Başkanı Bill Clinton tarafından 15 Mart 1995’te ilan edilen ulusal olağanüstü halin 15 Mart 2021’den sonra da yürürlükte kalması gerektiği ifade edildi.

Soumar Seyir Füzesi
Soumar Seyir Füzesi

2018’den bu yana devam eden son gerilim, eski başkan Donald Trump döneminde ABD’nin anlaşmalardan geri çekilmesiyle başlamıştı. Ardından gelen yaptırımlar ve İran’ın nükleer anlaşmada yüzde 4,5 oranında tutulması gereken uranyum zenginleştirmesinin yüzde 20’ye çıkarıldığını belirtmesi, iki ülke arası ipleri daha da gerdi.

Gelen yaptırımlara aldırış etmeyen İran, hatırlanacağı üzere Ocak ayında Umman Körfezi’nde seyir füzesi ve Hint Okyanusu’nda Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM) tatbikatı gerçekleştirmişti.

Önerilen İçerik: Roketsan’dan Bangladeş’e KAPLAN Füzesi ihracatı


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu