Rusya’dan ‘Modüler Uçak Gemisi’ Projesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu merkezli Nevskoe Tasarım Bürosu, ‘Modüler Uçak Gemisi’ projesini açıkladı. Söz konusu gemi, çeşitli deniz platformlarına evrilebiliyor.

Nevskoe Tasarım Bürosu, yeni bir modüler gemi projesi olan “Varan” hakkında açıklamalarda bulundu. Çeşitli büyüklükte olan bu proje, modüler yapısıyla geleceğin savaş gemilerini oluşturmak için her türe evrilebilir şekilde tasarlanmakta. Projenin evrilebildiği tasarımlar: uçak gemisi, amfibi hücum gemisi, hastane gemisi ve arktik ikmal gemisi.

STM Banner

TASS askeri yazarı Dmitry Litovkin; projenin şu anda sadece bir tasarım olarak mevcut olduğunu ancak Rus gemi inşa sektörünün gelişim eğilimlerini gösterdiğini söyledi. Varan, modüler bir tasarımla türevlerinden farklılık gösteriyor. Birim birim monte ediliyor ve bu da inşaatı hızlandırıyor ve platformu uçak gemisi, amfibi hücum gemisi, hastane gemisi veya Arktik ikmal gemisi inşa etmek için kolayca kullanmaya izin veriyor.

Sevmash Tersanesi

Teknoloji, nükleer denizaltıların ana üreticisi olan Severodvinsk’teki Sevmash Tersanesi tarafından tanıtıldı. Tersane modüler blok yapım yöntemine geçiyor. Önce gövdeyi inşa etmek ve daha sonra özel teknolojik açıklıklar aracılığıyla tüm makine ve ekipmanları kurmak yerine tüm ekipmanlarla prefabrik bölümlerden bir nükleer denizaltı yapmayı sürdürüyorlar.

Rubin Tasarım Bürosu da bu işle ilgileniyor. CEO’su Igor Vilnit TASS’a verdiği demeçte, büronun modüler insansız sualtı gemisi serisi tasarladığını söyledi. “Modüler bir tasarımla inşa edilen bir dizi otonom insansız sualtı gemisi projesi başlattık” ifadelerini kullandı.

Modüler şema, ürünün belirli bir göreve uyarlanmasını sağlıyor. Vilnit, tasarımın maliyetinin ve yeteneklerinin onu dünya pazarında rekabetçi hale getirdiğini söyledi. Teknoloji gelecekte sofistike nükleer denizaltılar tasarlamak için kullanılabilir. Birleşme fikri, denizaltıların teknolojik ekipman ve cihazlarla benzer modüler bloklara sahip olacağını, silah bölmelerinin ise görevlere göre farklılık göstereceği belirtiliyor. Rusya Silahlı Kuvvetleri, tersanelere yeni denizaltılara ihtiyacının olup olmadığını yakın bir zamanda belirtecek.

Lamantin Uçak Gemisi

Nevskoe Tasarım Bürosu düzenli olarak son zamanlarda uçak ve amfibi hücum gemisi projelerini sundu. Bunlar arasında 2019’da St. Petersburg’daki Donanma fuarında sergilenen 11430E projesinin Lamantin sınıfı uçak gemisi ve Priboi sınıfı amfibi hücum gemisi de yer alıyor.

Lamantin, 90 bin ton deplasmanlı 350 metre uzunluğunda bir uçak gemisidir. Uçuş güvertesinde iki fırlatma alanına sahip bir elektromanyetik katapult bulunmakta. Mürettebat 2800 kişiden oluşuyor ve hava gücü 800 kişilik. Seyir kapasitesi ise 120 gün.

Lamantin’in nükleer reaktörü, yüksek hız özelliğini mümkün kılıyor. Tahmini maksimum hız 30 knot’tır. Seyir menzili neredeyse sınırsızdır. Bakım ve revizyon ile yarım yüzyıl boyunca çalışır durumda tutabilir. Hava gücü 60 uçaktan oluşmaktadır. Savaş gemisi maksimum 10 İHA’ya sahip olabilecek.

Kaynak: Naval News

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu