ABD, LMADIS ile İran İHA’sını düşürdü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamada, Hürmüz Boğazı’nda ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Boxer Amfibik Harp Gemisini tehdit eden İran’a ait bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğü açıklanmıştı.

Trump’a cevaben açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Arakçı ise “Hürmüz Boğazı’nda ya da başka herhangi bir yerde insansız hava aracı kaybetmedik. USS Boxer’ın kendi insansız hava araçlarını yanlışlıkla vurmuş olmasından endişe ediyorum” dedi.

STM Banner

Ancak Military.com tarafından paylaşılan habere göre söz konusu İHA, USS Boxer gemisine konuşlu bulunan Deniz Piyadelerine ait L-MADIS sistemi tarafından düşürüldü. MRZR aracı üzerine entegre edilen L-MADIS, düşman insansız hava aracını tespit, teşhis ve imha etmek üzere geliştirilmiş radar ile elektro-optik sistemini kullanılan bir hava savunma sistemidir. Ascent Vision tarafından geliştirilen CM202 Çok Sensörlü FLIR ile RADA tarafından geliştirilen RPS-42 Radarı hedefi tespit ve teşhis eden L-MADIS sistemi, SIERRA NEVADA tarafından geliştirilen Jammer sistemi ile düşman hedefin imhasını gerçekleştirmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bence İran doğru söylüyor nerede Enkaz parçaları.İran bile düşürdüğünü gitti buldu basına sergiledi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu