Rusya İHA imha edebilen ATGM geliştirecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu devletine ait Rostec, insansız hava araçlarını (İHA) da etkisiz hale getirebilecek çok amaçlı bir anti-tank güdümlü füze sistemi (ATGM) geliştirme planlarını açıkladı.

Rusya Federasyonu devletine ait savunma sanayii kuruluşu Rostec’in bir bileşeni olan KBP Alet Tasarım Bürosu tarafından, İHA sistemlerini de imha kabiliyetine sahip olacak ATGM için geliştirme başlatıldı. Rostec, şu anda kullanımda olan küçük boyutlu İHA’ları vurabilen bir tanksavar silah sistemi olmadığını iddia etti.

STM Banner

Rostec Endüstri Direktörü Bekkhan Özdoev, “KBP yeni ATGM’ler geliştirmeye başladı. Yeni tasarım artık yalnızca son derece uzmanlaşmış bir anti-tank silahı değil, hem tanklar ve zırhlı araçlar gibi geleneksel hedefleri hem de insansız hava araçları gibi daha önceden ulaşılamayan tüm hedefleri etkili bir şekilde vurabilen çok amaçlı bir savunma ve saldırı silahıdır.” dedi.

Edinilen bilgiye göre; yeni füze sistemi, havadan gelen tehditleri tespit etmek için termal ve optik arama teknolojilerinden yararlanacak ve at-unut prensibine göre çalışacak.

Önerilen İçerik: Rostec Bumerang’ın ihraç versiyonunu ilk sergileyecek


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bize de spike NLOS tipi atgm lazım. Omtaş/L-umtaş modelleri üzerinden geliştirilebilir umarım. ASELSAN ve ROKETSAN bu işin üstesinden gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu