ABD Suriye’ye Bradley Tümeni sevk etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’na ait Bradley tipi Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ile teçhiz edilen bir Zırhlı Tümen, Karma Müşterek Görev Gücü tarafından icra edilen İçsel Çözümleme Operasyonu (Operation Inherent Resolve / OIR)‘nu desteklemek amacı ile Suriye’ye intikal etti.

Edinilen bilgiye göre; Suriye’ye intikal eden söz konusu 1. Zırhlı Tümen, esasen Teksas merkezli 2’inci Mekanize Tugayı’na bağlı ancak ‘Spartan Shield’ adlı operasyonu desteklemek amacı ile Kuveyt’e konuşlandırılmıştı. 1. Zırhlı Tümen, şimdi ise Pentagon tarafından alınan karara binaen DAEŞ ile mücadele, kritik altyapıyı korumak ve DAEŞ’in gelir kaynaklarına erişimini engellemek için Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ortaklık yapmak üzere Suriye’ye konuşlandırıldı.

STM Banner

ABD için farklı anlamlar çağrıştırsa da SDG, esasen PKK/YPG terör örgütünün ta kendisi.

CJTF-OIR sözcüsü Albay Wayne Marotto, “Mekanize piyade varlıkları, Kuzeydoğu Suriye’de giderek karmaşıklaşan bir operasyon ortamında Koalisyon güçlerinin kuvvet korumasını sağlamaya yardımcı olacak. Koalisyon güçleri, IŞİD’in kalıcı yenilgisini sağlama taahhüdümüzde kararlıdır.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu