“AKINCI’nın kavramsal tasarımını Özdemir BAYRAKTAR yaptı”

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk BAYRAKTAR, Gazeteci Cüneyt ÖZDEMİR’in canlı yayın konuğu oldu ve gündeme dair merak edilen soruları yanıtladı.

Selçuk BAYRAKTAR tarafından yapılan açıklamaya göre; Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın konsept tasarımını, Selçuk BAYRAKTAR’ın babası Özdemir BAYRAKTAR gerçekleştirdi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Selçuk BAYRAKTAR tarafından yapılan açıklamada, “Baykar tabi ki çok eski bir firma, 1985’ten itibaren gelen bir firma ama daha çok talaşlı imalat yapıyordu. Yani hassas makine parçaları yapıyordu diyebilirim. İnsansız hava araçları sektörüne girmesi ise babam, abim ve ben de bu alanda uzmanlaşınca 2003 yılında oldu. 2000’li yıllarda ilk defa bir milli güdüm sistemi yani bu beyin sistemi diyebileceğimiz ufak bir uçakta onu yapmış olduk. Ben o arada MIT’de yüksek lisansımı bitirdim ve 2007’de de Türkiye’ye döndüm. Halihazırda abim Baykar Savunma’nın Genel Müdürü, ben biraz teknik taraftayım Teknik Müdür’üm ve babam bizimle birlikte o da mekanik tasarımda. Hatta AKINCI’nın kavramsal şekline bakacak olursanız, çok estetik bir şekli var. O kavramsal tasarımını da babam yaptı diyebilirim.” ifadelerinde bulundu.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, halihazırda test uçuşlarına devam ediyor. Şu ana kadar iki prototipi üretilen AKINCI’nın, üçüncü prototipinin üretim çalışmaları da devam ediyor. Yakın gelecekte atışlı testlere tabi tutulacağı bilinen AKINCI’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu