ABD’den 551 milyon dolarlık PATRIOT satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Raytheon firması, Bahreyn Krallığı için PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) üretimine başlamak amacıyla bir sözleşme kazandı.

Raytheon tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu sözleşme, 31 Ocak 2020 tarihinde ABD Ordusu ile imzalandı. Bahreyn Krallığı’na teslim edilecek PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi’nin üretimine başlanılması için verilen siparişin, ileride verilecek ek siparişler ile birlikte 3 milyar doları bulması bekleniyor. Bahreyn, PATRIOT’u seçen 17’inci ülke oldu.

STM Banner

Raytheon tarafından geliştirilen PATRIOT HSFS; uçak, helikopter, İHA, taktik balistik füze ve seyir füzesi de dahil olmak üzere birçok hava tehdidine karşı koruma sağlamaktadır.

Bahreyn S-400 yerine Patriot’u seçti

Bahreyn Kraliyet Muhafızı Komutanı Şeyh Naser bin Hamad el Halif tarafından geçtiğimiz yıllarda yapılan bir açıklamada, Bahreyn’in S-400 hava savunma sistemlerinin sevkiyatı için Rusya Federasyonu ile görüştüğünü açıklanmıştı.

Ancak geçtiğimiz yıl Bahreyn Krallığı ile ABD arasında PATRIOT tedarikiyle ilgili olarak bir anlaşma imzalanmıştı. Bu kapsamda ABD Hükümeti, Raytheon’u belirsiz miktarda sistem ve füze üretimi için Bahreyn ile sözleşme müzakerelerine başlaması için görevlendirmişti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu