ABD’den birçok ülkeye AMRAAM satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Raytheon Missiles and Defense, Suudi Arabistan, Güney Kore ve Katar dahil olmak üzere on ülkeye AMRAAM füzesi üretmek için 518 milyon dolar değerinde bir sözleşme kazandı.

Bu sözleşme kapsamında füzeler; Bulgaristan, Kanada, Danimarka, Endonezya, Japonya, Portekiz, Katar, Suudi Arabistan, Slovakya ve Güney Kore’ye Yabancı Askeri Satış (FMS) yoluyla ihraç edilecek.

STM Banner

Yapılan anlaşma, Lot 34 AMRAAM’ların, Hava Eğitim Füzeleri’nin (CATM’ler), güdüm bölümlerinin, AMRAAM Telemetri Sistemi’nin (ATS), saha yedeklerinin ve diğer üretim mühendisliği destek donanım ve faaliyetlerinin üretimini kapsamaktadır.

Çalışmaların Arizona Tucson’da gerçekleşmesi ve 31 Aralık 2023’te tamamlanması bekleniyor.

Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM), bir görüş ötesi havadan havaya füze (BVRAAM) konumundadır. 180mm çapında form ve radar güdümünü kullanan bu füze, önceki nesil füzelere kıyasla at ve unut özellikli olma avantajına sahiptir.

AMRAAM

Bu füze F-15A/B/C/D/E Eagle/Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Super Hornet, F-22 Raptor, Eurofighter Typhoon, JAS-39 Gripen, Tornado ve Harrier’e entegre edilmiştir. AMRAAM’ın en yeni sürümü tüm F-35 Joint Strike Fighter varyantlarında çalışır durumdadır. Hatta şu an için F-35’te kullanmak için tek radar güdümlü havadan havaya füze konumundadır.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li Sikorsky şirketi de Suudi Arabistan’a 25 adet UH-60 Black Hawk üretimi için 100 milyon dolarlık sözleşme kazanmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Başkan DEMİR’den HİSAR-A+, HİSAR-O+ ve SİPER açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu