Başkan DEMİR’den HİSAR-A+, HİSAR-O+ ve SİPER açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR; HİSAR-A+, HİSAR-O+ ve SİPER Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) Projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Hava savunmada her kademe önemli yani bu kademelendirmeyi yapmak, her atılan ürün bir anlamda merdivenin bir basamağını çıkmak ve bir amacı gerçekleştirmek amacı taşıyor. Mesela KORKUT sahadayken, onun yaptığı bir görev var. Daha sonra HİSAR-A+’ları devreye soktuk, şu an seri üretime başladılar. HİSAR-O+’nın testleri bitiyor, o da seri üretime geçti. Bu arada SUNGUR diye ara bir ürün çıkarttık, HİSAR-A+’nın altında çeşitli kısa menzildeki hedefleri bertaraf edebilecek. SİPER’e doğru adım adım gidiyoruz. SİPER’in ötesine de geçeceğiz tabi ki.

Burada mühim olan, muhtemel hava tehditlerine karşı savunmanızı yapabilmeniz. SİPER ideal bir nokta, oraya geldiğimizde bütün hava tehditlerini yok edeceğiz anlamı değil bu çünkü; özellikle günümüzde çeşitli insansız hava araçlarının irili ufaklı tehditleri olduğu, çeşitli çapta irili ufaklı roketlerin atılabildiği günümüzde, bunların her birini durduracak sistemlerinizin devrede olması lazım. Yani bu çok yönlü bir olay. Tabi SİPER ilgili çalışmalarımız devam ediyor ancak SİPER’e giden yol haritasında arada ürünlerimizi göreceksiniz.” ifadelerine yer verildi.

HİSAR-A+ ve HİSAR-O+

HİSAR-A+
HİSAR-A+

HİSAR-A+

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A+) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O+) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A+) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O+); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A+, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km – yeni menzil henüz bilinmiyor – menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A+; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

HİSAR-O+

HİSAR-O+

HİSAR-O+, sabit birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması kapsamında sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 25+ km – yeni menzil henüz bilinmiyor – menzile kadar etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. HİSAR-O, halihazırda belirli unsurlarıyla sahadadır.

HİSAR-O+, dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına sahip olup, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

SİPER Hava Savunma Sistemi Özellikleri

SİPER Hava Savunma Projesi
SİPER Hava Savunma Projesi (TRT HABER)

En az 70 kilometre menzile sahip olacak SİPER Hava Savunma Füzeleri, 8×8 konfigürasyonundaki bir füze fırlatma aracı üzerine teçhiz edileceklerdir. Tıpkı HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ Füzelerinde olduğu gibi çift darbeli motora sahip olacak SİPER Hava Savunma Füzesinin, herhangi bir booster kullanmayacağı tahmin edilmektedir.

Her bir SİPER Hava Savunma Sistemi Bataryası; dört adet SİPER Füze Fırlatma Sistemi (FFS)’ne, en az iki adet Füze Taşıma Yükleme Sistemi (FTYS)’ne, bir adet TEIRS Arama Radarı (AR)’na, bir adet Atış Kontrol Merkezi (AKM)’ne, bir adet Atış Kontrol Radarı (AKR)’na, bir adet Filo Kontrol Merkezi (FKM)’ne ve üç adet Haberleşme İstasyon Aracı (HİA)’na sahip olacaktır.

SİPER Sistemi’nde Arama Radarı olarak ise ASELSAN tarafından geliştirilen Erken İhbar Radar Sistemi kullanılacaktır.

Önerilen İçerik: Roketsan Anti-Balistik Füze’ye hız veriyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   Sarsılmaz   BMC-Banner-İçerik

Bir Yorum

  1. Siper en az 100 km menzilli olması lazım 70 km daha sonra geliştirilebilir tabi ama ilk etapta ihracat için ilgi çekmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu