Lockheed Martin’e 2.8 Milyar Dolarlık GMLRS siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun $2.8 Milyar Dolar değerindeki Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemleri (GMLRS) sözleşmesini kazandı.

Cuma günü duyurulan anlaşma; GMLRS Alternatif Harp Başlıklarını, GMLRS Üniter Harp Başlığı roket kapsüllerini, düşük maliyetli azaltılmış menzil uygulaması yapılan roketleri, siber güvenlik hizmetlerini, entegre ürün desteğini ve diğer hizmetleri kapsamakta. Ürünlerin tahmini teslim tarihi Pentagon tarafından 31 Ekim 2024 olarak açıklandı.

STM Banner

Şirket, Güdümlü MLRS’yi “hızla konuşlandırılabilir, uzun menzilli, karadan karaya hassas vuruş yeteneği” olarak tanımlıyor. Hem MLRS M270 fırlatıcı ailesinden hem de Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) fırlatıcılarından ateşlenebiliyor. Fırlatma kapsülü başına altı Güdümlü MLRS roketi sistemlere entegre edilebiliyor.

Mevcut Güdümlü MLRS Varyantları:

Güdümlü MLRS Sistemi: Güdümlü MLRS Sistemi füzesi, 200 kiloluk üniter bir savaş başlığını entegre edilerek nokta hedefler için hassas vuruş imkanı sağlamaktadır. Üniter varyant 70 km’yi aşan bir menzile sahiptir.

Tornado-S MLRS

Güdümlü MLRS Alternatif Harp Başlığı (AW): Güdümlü MLRS AW türü, ABD Savunma Bakanlığı mühimmat politikasına ve uluslararası politikalara uygun, patlamamış mühimmatın etkisi olmadan alan hedeflerine hizmet etmek için geliştirilen ilk mühimmattır. AW varyantı 70 km’yi aşan bir menzile ve 200 kiloluk savaş başlığı taşıyabilme kapasitesi sunmaktadır.

Arttırılmış Menzilli (ER) Güdümlü MLRS: Güdümlü MLRS ailesinin yeni bir gelişimsel varyasyonu olan ER GMLRS, tüm hava koşullarında 150 km’ye kadar arttırılmış bir menzil sunar. ER GMLRS, eski Güdümlü MLRS ile önemli ortak noktaları paylaşır. ER GMLRS, HIMARS ve MLRS M270 araç ailesi tarafından atılabilir. Füzeler daha büyük bir motor içerir ve kuyruk tahrikli kontrol sayesinde gelişmiş manevra kabiliyeti sunar.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ HÜRKUŞ-C’den Roketsan MAM-L atışı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu