ABD’den Demir Kubbe açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD ordusundaki modernizasyon süreçlerinden sorumlu General Brian Gibson, Kongre’nin ABD Ordusu’nu iki Demir Kubbe bataryası konuşlandırma planı yapmaya yönlendirdiğini açıkladı.

İsrail’in ABD’ye tedarik ettiği Demir Kubbe bataryaları, yıl sonunda New Mexico’daki White Sands Füze Merkezi’nde gerçekleşecek bir tatbikata katılacak. ABD Ordusu, halihazırda Teksas’taki Fort Bliss’te iki batarya çalıştırıyor ve şu anda bataryaların nerede, ne zaman ve nasıl konuşlandırılacağına ilişkin tartışmalar yüksek seviyelerde konuşulmaya devam ediyor.

STM Banner

ABD ordusundaki modernizasyon süreçlerinden sorumlu General Brian Gibson, Defense News’e verdiği demeçte Kongre’nin; ABD Ordusu’nu, seyir füzesi savunma boşluğunu doldurmak için geçici bir çözüm olarak tedarik edilen iki Demir Kubbe bataryasını konuşlandırma planı yapmaya yönlendirdiğini söyledi. General Gibson, planın Ordu Karargahı’nda geliştirilme ve sonuçlanma aşamasında olduğunu söyledi.

General, “Demir Kubbe bataryalarını konuşlandırmayı kesinlikle mümkün kılacak bir zaman çizelgesindeyiz. Niyetimiz onları bir otoparka park etmek değil.” dedi.

Demir Kubbe
Demir Kubbe

ABD Ordusu, Raytheon ile işbirliği içinde İsrail’in Rafael şirketi tarafından üretilen iki Demir Kubbe bataryası temin etmişti. Ama açıklamalara bakılacak olursa ABD, Demir Kubbeyi ordunun düşman seyir füzelerini, insansız hava araçları, roketleri, topçuları ve havan toplarını yok etmek için tasarlanmış hava ve füze savunma ağına ‘sürekli’ dahil etme niyetinde ‘şimdilik’ değil.

Fort Bliss’teki Demir Kubbe bataryaları, operasyonel konuşlanma aşamasına gelene kadar operatör ekiplerinin eğitimi ve talimleri için kullanılacak. Böylece, Northrop Grumman tarafından geliştirilen ve yıl sonunda ilk operasyonel testlerden geçecek dev bir ağ olan İsrail sisteminin gelecekteki ABD hava savunma ağına dahil edilmesi planı da değerlendirilecek.

Önerilen İçerik: Başkan DEMİR’den kritik SİPER açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bak sen şu ABD nin açıklamasına !bize oldunu depoya kaldırın yada başkasına verin demeye getiriryorlar S-400 için.Yenilerinide alalım.bunların bize bakışı pek hayırlı değil.Hatta Su 57 ağıda kendi uçağımızı yapıncaya kadar değerlendirilmeli bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu