Başkan DEMİR’den kritik SİPER açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

SİPER Hava Savunma Sistemi’nin özellikleri netleşiyor. Savunma Sanayii Başkanı DEMİR, SİPER Hava Savunma Sistemi’nin teknik özellikleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından SABAH’a yapılan açıklamada, “HİSAR-A’yı HİSAR-A+ yaptık, HİSAR-O’yu HİSAR-O+ yaptık. Türkiye’nin yerli ve milli uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi olan SİPER’e giden yolda ara ürün çıkarttık. SİPER, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı başlığa sahip olacak. Bu bir yolculuk. SİPER 2023’te envantere girecek” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Halihazırda HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ Hava Savunma Füzeleri, görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık (IIR) kullanıyorlar. Ancak Roketsan, aktif radar arayıcı başlığa sahip HİSAR-RF Füzesi’nin de ilk atışlı testlerini başarıyla gerçekleştirdi. IIR başlıklar daha çok savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedefler için tercih edilirken, aktif radar arayıcı başlıklar ise balistik füze gibi hedefler için tercih edilmekteler. IIR başlıkların aktif radar arayıcı başlıklara göre en büyük dezavantajı ise hava sürtünmesinden çok daha fazla etkileniyor olmalarıdır.

HİSAR-A+
HİSAR-A+

SİPER Hava Savunma Sistemi Ne Zaman Envantere Girecek?

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, SİPER Hava Savunma Füze Sistemi’nin 2023 yılı içerisinde envantere gireceğini açıkladı. Uzun vadede çeşitli konfigürasyonlarının da geliştirilmesi beklenen SİPER Hava Savunma Füze Sistemi, Türkiye’nin hava savunma şemsiyesinde çok büyük bir açığı kapatacak.

SİPER’in de envantere girmesiyle milli hava savunma sistemlerinde menzil sıralaması -şu an için-  şu şekilde olacak:

  1. SİPER Hava Savunma Füzesi
  2. HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi
  3. HİSAR-O+ Hava Savunma Füzesi
  4. HİSAR-A+ Hava Savunma Füzesi
  5. SUNGUR Hava Savunma Füzesi
  6. KORKUT Hava Savunma Top Sistemi

SİPER Hava Savunma Sistemi Özellikleri

SİPER Hava Savunma Projesi
SİPER Hava Savunma Projesi (TRT HABER)

En az 70 kilometre menzile sahip olacak SİPER Hava Savunma Füzeleri, 8×8 konfigürasyonundaki bir füze fırlatma aracı üzerine teçhiz edileceklerdir. Tıpkı HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ Füzelerinde olduğu gibi çift darbeli motora sahip olacak SİPER Hava Savunma Füzesinin, herhangi bir booster kullanmayacağı tahmin edilmektedir.

Her bir SİPER Hava Savunma Sistemi Bataryası; dört adet SİPER Füze Fırlatma Sistemi (FFS)’ne, en az iki adet Füze Taşıma Yükleme Sistemi (FTYS)’ne, bir adet TEIRS Arama Radarı (AR)’na, bir adet Atış Kontrol Merkezi (AKM)’ne, bir adet Atış Kontrol Radarı (AKR)’na, bir adet Filo Kontrol Merkezi (FKM)’ne ve üç adet Haberleşme İstasyon Aracı (HİA)’na sahip olacaktır.

SİPER Sistemi’nde Arama Radarı olarak ise ASELSAN tarafından geliştirilen Erken İhbar Radar Sistemi kullanılacaktır.

Önerilen İçerik: Roketsan Anti-Balistik Füze’ye hız veriyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu