ABD’den Ukrayna’ya 3 Milyar Dolarlık Silah Yardımı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü yıldönümü esnasında yeni silah yardımı paketini açıkladı. 3 milyar dolarlık paket, birçok silah ve radar sistemini içeriyor. Söz konusu paket, ABD’nin şu ana kadar Ukrayna için açıkladığı en büyük silah ve teçhizat yardımı olma özelliğine sahip.

Konuyla ilgili olarak ABD Başkanı Joe Biden, şu açıklamalarda bulundu: “Tüm Amerikalılar adına Ukrayna halkının Bağımsızlık Gününü kutluyorum. Son altı ayda, Ukraynalılar olağanüstü cesaretleri ve özgürlüğe bağlılıklarıyla dünyaya ilham verdiler. Rusya’nın Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgali karşısında kararlı ve güçlü kaldılar. Bugün sadece geçmişin bir kutlaması değil, aynı zamanda Ukrayna’nın gururla egemen ve bağımsız bir ulus olarak kaldığını ve öyle kalacağının da yankılanan bir teyididir.”

STM Banner

2.98 Milyar Dolarlık Yardım Paketi

“Amerika Birleşik Devletleri, egemenliğini savunmak için mücadeleye devam eden Ukrayna halkını desteklemeye kararlıdır. Bu taahhüdün bir parçası olarak, bugüne kadarki en büyük güvenlik yardımı paketimizi duyurmaktan gurur duyuyorum: ‘Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi’ aracılığıyla sağlanacak yaklaşık 2,98 milyar dolarlık silah ve teçhizat. Bu, Ukrayna’nın uzun vadede kendini savunmaya devam edebilmesini sağlamak için hava savunma sistemleri, topçu sistemleri ve mühimmat, anti-dron sistemleri ve radarlar temin edinmesine olanak sağlayacak.

Binlerce kişinin öldüğü veya yaralandığı, milyonlarca kişinin evlerini terk ettiği ve pek çok kişinin Rus vahşeti ve saldırılarına kurban gittiği bu bağımsızlık gününün birçok Ukraynalı için buruk olduğunu biliyorum. Ancak altı ay süren amansız saldırılar, Ukraynalıların kendilerine, ülkelerinde ve otuz bir yıllık bağımsızlıklarına duydukları gururu sadece güçlendirdi.

ScanEagle 2
ScanEagle 2

Bugün ve her gün, otokrasiyi harekete geçiren karanlığın, her yerde özgür insanların ruhlarını aydınlatan özgürlük aleviyle boy ölçüşemediğini ilan etmek için Ukrayna halkının yanındayız. Gururlu Ukraynalı-Amerikalılar da dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna’yı on yıllar boyunca demokratik, bağımsız, egemen ve müreffeh bir devlet olarak kutlamaya devam etmeyi dört gözle bekliyor.”

Binlerce Adet Top ve Havan Mühimmatı

ABD’nin Ukrayna’ya yönelik yaklaşık 3 milyar dolarlık yardım paketi, şunları içeriyor:

  • Mühimmatlarıyla birlikte 6 adet NASAMS Hava Savunma Füze Sistemi
  • 245.000 adet 155mm Obüs Mühimmatı
  • 65.000 adet 120mm’lik Havan Mühimmatı
  • 24 adet Silah Tespit Radarı
  • PUMA İnsansız Uçak Sistemleri
  • ScanEagle İnsansız Uçak Sistemi İçin Destek Ekipmanı
  • VAMPIRE Dronsavar Sistemi
  • Lazer Güdümlü Roketler
  • Eğitim, bakım, idame vs.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’nın MiG-29’larına AGM-88 HARM Entegrasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Beyaz Saray

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu