BAYKAR’dan İkinci Parti AKINCI Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik ikinci parti AKINCI-B teslimatını gerçekleştirdi. Şu ana kadar teslim edilen AKINCI sayısı 12’ye yükseldi.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı teslimatlarına Aralık 2021’de başlayan BAYKAR, 6 adet AKINCI-A’yı Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile MİT Başkanlığı hizmetine sunmuştu. BAYKAR, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik AKINCI-B teslimatlarına ise Temmuz 2022’de başlamıştı.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre; BAYKAR, bir ay arayla Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik ikinci 3 adetlik AKINCI-B teslimatını gerçekleştirdi. Böylelikle envanterdeki toplam AKINCI TİHA sayısı 12’ye yükselmiş oldu.

AKINCI TİHA’nın Ukrayna üretimi Al-450T motoruyla teçhiz edilen modeli, ‘AKINCI-A’ olarak adlandırılıyor. Şu ana kadar teslim edilen bütün AKINCI’lar da bu konfigürasyonda. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, AKINCI TİHA’yı envanterine almaya hazırlanıyor. Hava Kuvvetleri envanterine giren AKINCI’lar ise Pratt&Whitney üretimi PT6A-135A motoru kullanan ‘AKINCI-B’ konfigürasyonundalar.

40.170 FEET’E ÇIKTI

PW-PT6A-135A motoru kullanan AKINCI-B, AKINCI-A’ya göre daha yüksek irtifalarda görev yapabiliyor. Kısa süre önce gerçekleştirilen test uçuşları esnasında AKINCI-B, 40.000ft+ irtifaya çıkmayı başardı. Bayraktar AKINCI B, böylece yerli ve milli bir hava aracının çıktığı en yüksek irtifaya ulaşmış oldu.

AKINCI-B’nin daha yüksek irtifalarda görev yapabilmesi, özellikle güdüm kitli mühimmat kullanımı açısından oldukça kritik öneme sahip.

3000 LİBRE İLE HAVALANDI

AKINCI, 10 Temmuz 2021 tarihinde gövde altında Nüfus Edici Bomba (NEB) takılı halde toplam 3000 libre (Yaklaşık 1360 kg) faydalı yük ile havalanmış ve 13 saat 24 dakika uçuş gerçekleştirmişti.

NEB-84 Entegreli Akıncı TİHA
NEB Entegreli Akıncı TİHA

F-16’ların hava-yer görevlerindeki yükünü alacak AKINCI TİHA, yakıt ikmali olmadan daha fazla süre havada kalabiliyor.

DÖRT ÜLKE İLE İHRACAT SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk milli İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatını tamamlayarak gelirlerinin %80’den fazlasını ihracattan elde etti. Milli TİHA Bayraktar AKINCI’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

AKINCI TİHA, 1500 kilograma kadar mühimmat gibi faydalı yükleri taşıma kapasitesine sahip. TİHA’ya yeni milli mühimmatların entegrasyon faaliyetleri ise devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 ÖZGÜR Projesi’nde Seri Üretime Geçildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu