ABD’den Yeşil Bölge’ye C-RAM takviyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri, Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Yeşil Bölge’ye top, roket ve havan gibi mühimmatları imha etmeye yarayan C-RAM sistemi konuşlandırdı.

Edinilen bilgiye göre; Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Yeşil Bölge, Ocak 2020’den beri Katyuşa roketleri ile gerçekleştirilen saldırılara ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Ali Al-Saleh bölgesinden atılan bir Katyuşa roketi sonucu bir ev hasar gördü ve bir çocuk yaralandı. Buna müteakiben ABD, Yeşil Bölge’de bulunan ABD Büyükelçiliği’ne yönelik Katyuşa saldırılarının engellenmesi amacı ile C-RAM sistemi konuşlandırdı. Ayrıca ABD, kısa süre önce bölgedeki Patriot Hava Savunma Füze Sistemi’nin de bir test atışını gerçekleştirmişti. Top, roket ve havan gibi mühimmatları imha etmeye yarayan C-RAM, kabaca Phalanx sisteminin kara konuşlu versiyonu olarak ifade edilebilir.

STM Banner

ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra Bağdat’ta oluşturulan Yeşil Bölge, ABD Büyükelçiliği başta olmak üzere Irak Meclisi ve birçok diplomatik misyona ait tesise ev sahipliği yapan yüksek güvenlikli bir bölge. Yeşil Bölge’ye yönelik saldırıların, İran destekli milisler tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu