ABD’nin 5GAT Hedef İHA sistemi ilk uçuşunda düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon için Sierra Technical Services şirketi tarafından geliştirilen 5GAT Hedef İHA, Ekim 2020’deki ilk uçuşu esnasında düştü.

ABD merkezli Sierra Technical Services şirketi tarafından geliştirilen 5’inci Nesil Hava Hedefi (5GAT), salgın sebebiyle yaşanan gelişmelerin ardından 18 Eylül 2020 tarihinde yer testlerini tamamlamıştı. Yer testleri kapsamında birçok taksi gerçekleştiren 5GAT Hedef İHA Sistemi’nin ilk uçuşunun ise Ekim 2020’de gerçekleştirilmesi planlanıyordu.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; 5GAT Hedef İHA, ilk uçuşunu planlanan tarihte gerçekleştirdi. Ancak ABD Savunma Bakanlığı Operasyonel Test ve Değerlendirme Direktörlüğü’ne göre; 5GAT Hedef İHA, Ekim 2020’de gerçekleştirdiği ilk uçuşu esnasında yere çakılarak imha oldu.

5GAT Hedef İHA

5GAT Hedef İHA’nın, havadan havaya ve karadan havaya füze/top sistemlerinin beşinci nesil tehditlere karşı performanslarının ölçülmesi ile pilot ve yer ekiplerinin taktik/teknik geliştirmesi faaliyetleri için kullanılması planlanıyor.

Karakteristikleri T-38 Jet Tekamül Uçağı ile benzer olan 5GAT Hedef İHA, T-38’e ait iki adet J85 motoru ile teçhiz edilmiş durumda.

Önerilen İçerik: Kale’den MMU motoru için Roll-Royce’lu teklif


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İngiliz’e güvenmeyin.Hem onunla,hem de başka savaş uçağı motoru çalışması yürütün.Tarih bize bunu söylüyor.Kendimiz de bir yandan çalışmaya devam.Batı güvenilmez( kime güvenilir ki?)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu