Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Preveze Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 4 adet denizaltı, yerli imkanlarla modernize edilecektir.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan dört adet Preveze Sınıfı Denizaltı’nın yarı ömür modernizasyonunun (YÖM) gerçekleştirilmesi amacıyla başlatılmıştır.

STM Banner

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan TCG Preveze (S-353), TCG Sakarya (S-354), TCG 18 Mart (S-355) ve TCG Anafartalar (S-356) denizaltılarının modernizasyonunu kapsamaktadır. Yerli imkanlarla gerçekleştirilecek projeden; STM – ASELSAN – HAVELSAN – ASFAT İş Ortaklığı sorumludur.

Bu proje ile, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde kayıtlı 4 adet PREVEZE sınıfı denizaltının mevcutta bulunan savaş sistemleri kaldırılarak, yerine STM, ASELSAN ve HAVELSAN firmalarının çağın gereklerine uygun biçimde büyük çoğunluğu yerli ve milli olarak geliştirdiği sistemler donatılması hedeflenmektedir.

Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu
Preveze Sınıfı Denizaltı Gemisi

Proje kapsamında Türkiye’de ilk kez geliştirilen silah ve sensör sistemlerinin de kullanılması planlanmış olup, bu çerçevede savaş sistemleri anlamında yurt dışı bağımlılık asgari seviyeye çekilebilecektir. Preveze sınıfı denizaltılar, bu modernizasyon ile Roketsan AKYA Ağır Sınıf Torpido kullanma kabiliyetine erişeceklerdir.

Preveze sınıfı denizaltılar için TÜBİTAK-BİLGEM ana yükleniciliğinde, ‘MÜREN-PREVEZE Projesi’ kapsamında MÜREN Savaş Yönetim Sistemi (SYS) geliştirilmektedir. 2017 yılının Ağustos ayında başlatılan MÜREN-PREVEZE Projesi kapsamında, 4 adet Preveze Sınıfı denizaltının tüm savaş yönetim sistemi yerli ve milli olarak geliştirilen MÜREN-SYS ile modernize edilecektr. Bu kapsamda MÜREN-SYS’li ilk geminin 2021 yılı Haziran ayında filoya katılması hedeflenmektedir.

İlk geminin modernizasyonunun 2023 yılında tamamlanması ve geminin hizmete alınması planlanmaktadır.

Önerilen İçerik: Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda 2021’de Gerçekleşecek Gelişmeler


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Japonya 20 yasindan eski denizalti kullanmiyorlar. Biz 30 senelik denizaltilari modernize edip kullanmak niyetindeyiz. Endonezyada gördük eski deniz altilarin nasilda güzel modernize edildigini. Bence yenileri yapilmali ve prevezeler cok derine dalmamali. Eski denizaltilar kullanimda kalsada görev yedegi olarak kalmali. Yoksa canimiz cok yanar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu