ABD’nin Suikast Füzesi: AGM-114R9X

Roketsan-ATMACA-Banner

Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri tarafından Suriye ve Irak yoğunluklu olmak üzere çeşitli coğrafyalarda yapılan suikastlerde, AGM-114R9X Füzesi kullanılıyor.

AGM-114R9X Füzesi, AGM-114 Hellfire Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi’nin dış geometrisi üzerinden geliştirilmiştir ancak AGM-114 ailesinden oldukça farklıdır. R9X’in diğer AGM-114 konfigürasyonlarına göre en büyük farkı ise üzerinde herhangi bir savaş başlığı bulunmamasıdır. Üzerinde fırlatılış sonrasında açılan 6 adet bıçak bulunan bu füze, saatte yaklaşık 1610 km/h hıza ulaşabilmektedir. AGM-114R9X’in, üzerinde bulundurduğu bıçakları fırlatıştan hemen sonra mı yoksa hedefe yaklaştığı yani terminal aşama esnasında mı açtığı henüz belirsizliğini korumaktadır. Açık kaynaklarda yazan veriler ve kendi fikrimce, bu bıçaklar, terminal aşamada aktif hale gelmektedir.

STM Banner

Uzunluğu 1.6 metreyi bulan bu füzenin bıçaklarının uzunluğunu ise 1 metredir. Yani AGM-114R9X, basit bir matematikle yarıçapı 1 metre olan bir dairesel alanda ölümcül etki yaratmaktadır.

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere yaklaşımımız oldukça mantıklı.

AGM-114R9X

ABD’nin Irak’ta bıraktığı izlerden ötürü, artık çevreye daha az hasar veren ve etkili olacak bu türdeki mühimmatları kullanma taraftarı olduğunu düşünmekteyim. Hatırlanacağı üzere; 3 Ocak 2020 tarihinde İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı, ABD tarafından düzenlenen suikast sonucu Irak’ta öldürülmüştü. Kasım Süleymani’nin vurulduğu alan kalabalık bir alan olmasına karşın Kasım Süleymani ve yanındakiler haricinde kimsenin burnu kanamamıştır. Hatta açık kaynaklarda bu füzenin şoför koltuğunda oturan bir kişi ile yanında oturan bir kişiyi ayırt edecek kadar hassas olduğu belirtilmektedir. Kasım Süleymani Suikasti esnasında R9X’i ateşleyen platformun ise AH-64E Apache olduğu tahmin edilmektedir. Ancak füzenin, MQ-9 Reaper İHA tarafından da kullanıldığı bilinmektedir.

Aşağıdaki görsellerde AGM-114 ailesine üye olan füzeler görülmektedir. AGM-114R9X ise bu füzelerden hem faaliyet alanı olarak hem de teknik olarak çok farklı bir füzedir.

AGM-114R9X füzesinin bilgileri saklı olsa da AGM ailesinden çok farklı olmayacağı da bir gerçek. Bu yüzden AGM füze ailesinin genel teknik özelliklerinden bahsedeceğim. Normal bir AGM-114 füzesinin bazı teknik özellikleri ise:

 • Hedef: Tüm Hedef Türleri
 • Menzil: 8.000 m (8.700 m)
 • Rehberlik:
 • Yarı aktif lazer hedef arama
 • Savaş başlığı: Çok fonksiyonlu savaş başlığı(tandem,termobarik..)
 • Ortalama ağırlık: 50 kg
 • Hız: Mach 1.3
 • Fiyatı: 70000-120000 $ (2015 deki birim fiyatı)

Yazar: Buğra Jan   |   Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

 1. Yanyana oturanlardan kötü olanı gebertirken onun yanında olan iyiyi sadece gıdıklıyormuş. Daha neler ? Böylece veriliyor millete afyon. Surgical Strike diyorlar. Kanserli hücre alınıyor falan filan. Böylece yaptıkları aşağılık katliamları kamuoyu algılaması ile kamufle etmeye çalışıyorlar.
  Eskiden ok ve yay kullanlırken bile bütün mesele istenilen yükü istenilen hedefe indirmekti. Değişen birşey yok. IIR filan ne lazımsa kullanıp mümkün olduğunca küçük CEP değeri ile yükü mikrobun tepesine indirmek. Biz yarışa çok geriden başladık ama hayli de yol aldık. Bu Songar veya MAM türevleri filan da hayli başarılı anladığım kadarı ile. Bıçak atarken gazoz kapağı da açabilen füzeleri
  sonra düşünürüz belki de. Altay falan gibi işlerden daha önemlisi füzeler ve onların hassasiyetini
  sağlayan güdüm sistemleri ve elbet karşı tedbirler.
  sağlayan güdüm sistemleri ve karşı tedbirleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu