Güney Kore’den UH-1’lere 52 yıllık veda

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri, 52 yıldır aktif olarak kullanılan ABD üretimi 129 adet UH-1H Huey Genel Maksat Helikopterini envanterden çıkartmaya başladı.

Edinilen bilgiye göre; Güney Kore Silahlı Kuvvetleri, 1968 yılından bu yana aktif olarak kullanılan ve bu dönem zarfında 792.000 saat uçuş icra eden UH-1H Huey Genel Maksat Helikopterlerinin envanterden çıkartma işlemlerine başladı. Bu kapsamda emekli edilecek 129 adet UH-1H Huey helikopterinin ilk kafilesi, geçtiğimiz saatlerde envanterden çıkartıldı.

STM Banner

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri, envanterden çıkartılan helikopterlerin yerine KUH-1 Surion helikopterlerini alıyor. Korea Aerospace Industries (KAI) ve Eurocopter tarafından geliştirilen Surion helikopterlerinin orta ve ön gövdelerinin üretimi, Kore Genel Maksat Helikopteri (KUH) Surion Programı kapsamında TUSAŞ ile COŞKUNÖZ Savunma ve Havacılık tarafından Türkiye’de gerçekleştiriliyor.

Taarruz, arama kurtarma, taktiksel yük, irtibat ve tıbbi tahliye de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılabilen Surion helikopterleri; pilot, yardımcı pilot, makine tüfek operatörü ve 10 asker taşıyabiliyor.

Önerilen İçerik:

Güney Kore helikopterlerine Türk savunma sanayii imzası


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu