Katar’a ihraç edilen Silahlı Eğitim Gemisi denize indirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii şirketlerinden Anadolu Tersanesi tarafından Katar’a ihraç edilen ilk Silahlı Eğitim Gemisi, bugün düzenlenen törenle denize indirildi.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Anadolu Tersanesi’nin Katar Deniz Kuvvetleri için inşa ettiği silahlı eğitim gemilerinin ilki olan Al Doha Gemisi’nin denize iniş törenine katıldık. Savunma Sanayiimiz dost ülke Katar’ın ihtiyaçlarını karşılamaya her zaman hazırdır. Katar’a yeni gemisi hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Anadolu Tersanesi; geçtiğimiz yıllarda Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen DIMDEX-2018 esnasında, Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan iki adet Silahlı Eğitim Gemisi siparişi almıştı. Gemilerin, Anadolu Tersanesi tarafından İstanbul’da inşa edilmesi ve 36 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktaydı. Bu kapsamda Anadolu Tersanesi, Mart 2021’e kadar gemileri Katar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edecek.

İnşa faaliyetleri devam eden gemiler yaklaşık 90mt boyunda ve 1.950 ton tam yük deplasmanına sahip olacaktır. Orta büyüklükteki helikopter platformuna sahip olacak Eğitim Gemileri, ayrıca öğrencilere silahlı savaş yönetimi eğitimi de verebilecek. Gemiler, ikincil görev olarak ekonomik bölgede karakol görevleri de icra etme kabiliyetine sahip olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu