MELTEM-III Projesi’nde kabul faaliyetleri başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 6 adet ATR-72-600 Deniz Gözetleme Kabiliyetli Deniz Karakol Uçağı ve 2 adet Genel Maksat Uçağı tedarikini kapsayan MELTEM-III Projesi kapsamında, deniz karakol uçaklarının kabul faaliyetlerine başlanıldı.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Meltem-3 Projesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanan 6 adet deniz karakol uçağının kabul faaliyetlerine başlandı.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

MELTEM-III Projesi

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 6 adet ATR-72-600 Deniz Gözetleme Kabiliyetli Deniz Karakol Uçağı ve 2 adet Genel Maksat Uçağı tedarikini kapsayan 218.682.313 ABD Doları değerindeki anlaşma, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile İtalyan Alenia Aermacchi (Leonardo) firması arasında imzalanmıştır.

Proje kapsamında Alenia Aermacchi firmasının ana yüklenici olması, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)’nin ise alt yüklenici olması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda, Temmuz 2012’de İtalyan Alenia Aermacchi S.p.A ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşmaya binaen, tedarik edilecek 6 adet ATR-72-600 Deniz Karakol Uçağı’nın yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri, TUSAŞ tarafından gerçekleştirilmektedir.

MELTEM-III (2)

MELTEM-III Projesi kapsamında tedarik edilecek TCB-701 ve TCB-702 kuyruk numaralı 2 adet ATR-72-600 Genel Maksat Uçağı, Temmuz 2013 ve Ağustos 2013 tarihilerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmiştir. Uçakların Performansa Dayalı Lojistik hizmeti ise 29 Temmuz 2013 tarihi itibariyle başlatılmıştır.

MELTEM-III Projesi çerçevesinde “Deniz Karakol Uçağı” konfigürasyonuna dönüştürülecek ilk ATR-72-600 uçağı, 19 Nisan 2013 tarihinde TUSAŞ tesislerine intikal etmiştir. 2017 yılı içerisinde ilk ATR-72-600 Deniz Karakol Uçağı’nın Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanmış ancak sertifikasyon faaliyetlerinde yaşanılan sıkıntılar sebebi ile proje bir miktar sarkmıştır.

ATR-72-600 Deniz Karakol Uçakları, denizaltı savunma harbi (DSH) görevi kapsamında Mk-46 Mod 5 ve Mk-54 Torpidolarını kullanacaktır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu