Rusya Anti-İHA füzesi geliştiriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, TOR Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’nde kullanılmak üzere insansız hava aracı (İHA) ve dron sistemlerine karşı etkili füze geliştiriyor. Füze, aynı zamanda minimal yapıda ve ucuz olacak şekilde tasarlanıyor.

Rusya Federasyonu Kara Kuvvetleri Komutanı Oleg Salyukov, Rusya’nın önde gelen resmi gazetelerinden Rossiyskaya Gazeta’ya verdiği röportajda; hava savunma sistemlerinde bulunan uçaksavar füzelerin maliyetlerinin, İHA ve dronların maliyetlerini aştığını ve bu yüzden Tor sistemi için nispeten ucuz ve küçük boyutlu bir füze üreteceklerini belirtti. Salyukov, aynı zamanda 57mm uçak savar topçu sisteminin geliştirme faaliyetlerinin de devam ettiğini belirtti.

STM Banner

9K330 Tor (NATO Rapor Adı: SA-15 Gauntlet), Sovyet yapımı bir taşınabilir hava savunma sistemidir. Araç; seyir füzeleri, akıllı bombalar, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları ve kısa menzilli balistik tehditlere karşı geliştirilmiştir.

Tor, aynı zamanda AGM-86 Havadan Atılan Seyir Füzesi (ALCM) gibi hassas güdümlü silahları gece ve gündüz kötü hava koşullarında vurmak için tasarlanmış dünyanın ilk hava savunma sistemidir. Yine Rusya, Haziran 2020’de Moskova’daki Zafer Günü geçit töreninde İHA ve dronları yok etmek için küçük füzelerle donatılmış Pantsir-SM uçaksavar sistemini sergilemişti.

Rusya Federasyonu’nun hava savunma füze sistemlerini bu şekilde konfigüre etmesindeki temel etkenin, muhalif unsurlar tarafından Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne yönelik dron saldırılarının olduğu düşünülüyor. Rusya, oldukça düşük maliyetli dron saldırıları sonucunda Hmeymim’de ağır kayıplar vermişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu