F-35’in yeni lojistik sistemi kullanılmaya başlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz ay ABD Deniz Piyadelerine bağlı bir F-35B filosu, ALIS sisteminin yerini alacak ODIN sistemini ilk kez operasyonel olarak kullanıma aldı.

Bu yılın başlarında F-35 Ortak Program Ofisi; yedek parçaları izlemek ve sipariş etmek, görev planlaması yapmak ve bakımcılara onarımlar boyunca rehberlik etmek için kullanılan Otonom Lojistik Bilgi Sistemi veya bilinen adıyla ALIS’in kullanımdan kalkacağını duyurdu. ALIS sistemindeki devam eden performans sorunları nedeniyle ABD Savunma Bakanlığı, 2022 yılında tamamen aktif olacak Operasyonel Veri Entegre Ağı veya ODIN olarak bilinen bulut tabanlı yeni bir lojistik sistem kullanmayı planlıyor.

STM Banner

ALIS SİSTEMİ, F-35 ile 2000’li yılların başında tasarlandığı İÇİN üretimdeki teknolojilerin bir kısmı artık kullanılmıyor ve sistem mevcut standartlara göre hantal, ağır ve yavaş bir sistem

F-35 Ortak Program Ofisine göre, yeni ODIN donanımı, şimdiden performans kazanımları sergiliyor. Yeni donanım, uçakla eşleştirildikten sonra Deniz Piyadeleri pilotları 29 Eylül’de bir test uçuşu ve ertesi gün dört tane daha uçuş gerçekleştirdi.

Program Ofisi, testlerin yeni donanım nedeniyle ALIS yazılımının hızında bir iyileşme gösterdiğini ve işlem sürelerinin eski donanıma kıyasla kabaca yarıya düştüğünü söyledi.

F-35 Program Ofisi, ALIS kullanan filolardan seçilen bir filonun 2021 sonbaharında tamamen ODIN sistemine geçeceğini duyurdu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. İstemezük ! Bu derdi başımıza vaktiyle hangi büyüklerimiz sardı ? “Size fason parça imal ettireceğiz,hem para kazanacaksınız, hem de teknoloji sahibi olacaksınız ” dendi.
    Aşkımız demek mezara kadar değil,buraya kadarmış. Meşhur bir politikacımız vardı eskiden. Rahmetli,yetmişli yıllardaki adıyla ortak pazara karşıydı : ” onlar ortak,biz pazar” sözü çok meşhurdu. Yazıktır,ayıptır,günahtır. Kendi irademizle olmasa bile zararın neresinden dönsek kardır. Korkunç paralara mal olacak sistem, satıcı istemezse
    değil randıman almak, uçamayacak bile.En az 30-40 sene tam bağımlı olacağız.Pogo.org sayfasına bir bakan ( effectiveness F35) görecek ki daha 885 eksiği
    varmış platformun. 162 kalemin ise daha nasıl hallolucağı bile belirsizmiş.Uzatmayayım, bu uçak alınmamalı, artk verseler bile alınmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu