AFRICOM’dan Libya’ya yönelik S-300 ve S-400 açıklamaları

Roketsan-ATMACA-Banner

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM) İstihbarat Direktörü Tuğamiral Heidi Berg, Libya özelinde S-300 ve S-400 sistemleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya Federasyonu tarafından Libya’da Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA)’na aktif destek verildiğini bir kez daha vurgulayan Berg; Mayıs ayında bu desteğin bir parçası olarak, Hafter kontrolündeki El Cufra Hava Üssü’ne MiG-29 ve Su-24 tipi savaş uçaklarının sevk edildiğini belirtti. Berg, söz konusu uçakların ilk olarak Rusya’dan Suriye’ye sevk edildiğini ve burada ise boyamaları değiştirildikten sonra Libya’ya gönderildiğini açıkladı.

STM Banner

Berg, “Bu savaş uçakları, aktif savaş faaliyetine giriyor. Onların kara taarruzu yaptığını gördük. Libya Ulusal Ordusunu eğitmek için orada değiller.” dedi. Rus uçakları tarafından şu ana kadar Libya’da gerçekleştirilen iki kazaya atıfta bulunan Tuğa. Berg, “O kadar iyi olmadıklarını da biliyoruz.” dedi.

Berg, AFRICOM’un, Rusya’nın S-300 veya S-400 gibi uzun menzilli hava savunma sistemlerini Libya’ya yerleştirdiğinin değerlendirmediğini söyledi. Ancak, mobil Rus SA-22 Pantsir savunma sisteminin geçen yıl bir adet İtalyan İHA’sı ile en az bir adet ABD’ye ait Reaper tipi İHA’yı düşürdüğünü kabul etti.

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Pantsir Hava Savunma Sistemi, Suriye ve Libya’da üst üst Türk yapımı elektronik harp sistemleri ile silahlı insansız hava araçlarının hedefi olmuştu. Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda ise Libya’nın Sirte şehrine S-300 tipi Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) yerleştirildiği iddia edilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu