BMC, FIRTINA-2 Seri Üretim Projesi için çalışan arıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin askeri kara platformları üreticisi firmalarından BMC Otomotiv, FIRTINA-2 Kundağı Motorlu Obüs Seri Üretim Projesi için çalışan arıyor.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen T-155 FIRTINA Obüsü üzerinden geliştirilen “Yeni Nesil FIRTINA Obüsü” veyahut diğer bir isimlendirmeyle “FIRTINA-2 Kundağı Motorlu Obüs Sistemi”, seri üretime geçmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre; BMC Otomotiv, FIRTINA-2 Seri Üretim Projesi için “Proje Mühendisi”, “Proje Grup Lideri” ve “Proses Kalite Kontrol Uzmanı” alanlarında personel arayışı içerisinde. Şirket, “Proje Grup Lideri” alanı için 5 yıl ve diğer iki alan için ise 3 yıl deneyim istiyor.

STM Banner

ASELSAN ve 1’inci Ana Bakım Fabrikası iş birliğiyle geliştirilen Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Kundağı Motorlu Obüs Sistemi’nden, Türk Kara Kuvvetleri için 140 adet üretilecek.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü daha hassas vuracak

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamında ASELSAN; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atış Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koşullandırma Birimi, İklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) donanımlarını başarılı bir şekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre etti. Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atış testleri, 2018 yılı içerisinde başarıyla icra edildi.

Motor konusundaki problemin de çözülmesiyle birlikte Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün, ASELSAN tarafından geliştirilen Kule Sistemleri ve Gövde Görev Donanımları ile birlikte seri üretime geçmesi bekleniyor.

FIRTINA Obüsü, T-155 FIRTINA, FIRTINA-II, Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, aselsan obüs

Azami 40+ kilometre menzil

Şu ana kadar yaklaşık 280 adet üretilen T-155 FIRTINA Obüsleri, MKE Kurumu tarafından geliştirilen top ve mühimmat ile Roketsan tarafından geliştirilen Dipten Yanma Ünitesi (DYÜ) sayesinde 40+ kilometre menzile kadar atış yapabilmektedir. Güneş Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı, Barış Pınarı Harekatı, Bahar Kalkanı Harekatı gibi birçok operasyon kullanılan T-155 FIRTINA Obüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en stratejik atış destek vasıtaları arasında bulunuyor.

İhracat potansiyeli yüksek

FIRTINA Obüsü’nün ihracatında, motor konusundaki tedarik probleminin çözülmesiyle birlikte herhangi bir engel kalmıyor. Türkiye daha önce iki ülke ile yüklü miktarda T-155 FIRTINA Obüsü ihracatı konusunda mutabık kalmış ancak motor problemi sebebiyle anlaşma yürürlüğe girememişti. Bu kapsamda yeni nesil donanımlar ile teçhiz edilen FIRTINA-II Kundağı Motorlu Obüs Sistemi’nin ihracat potansiyelinin yüksek olduğu düşünülüyor.

Önerilen İçerik: “BMC, ALTAY için çalışan arayışında”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu