Pakistan, Nijerya’ya JF-17 Thunder teslimatına hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Nijerya Hava Kuvvetleri tarafından sipariş edilen JF-17 Blok II savaş uçaklarının üretim faaliyetleri, tamamlanmak üzere.

Edinilen bilgiye göre; Pakistan Hava Kuvvetleri için 2019 yılında JF-17 Blok II savaş uçaklarının üretimini tamamlayan Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC), üretim hattındaki son üç uçağı da Nijerya Hava Kuvvetleri’ne teslim etmeye hazırlanıyor.

STM Banner

Nijerya’ya teslim edilecek JF-17 Thunder uçakları, Pakistan Savunma günü olan 6 Eylül 2020’de Bij Hums News belgeselinde görüldü. Uzmanlara göre görülen uçaklardan NAF-720, NAF-721 ve NAF-722 Nijerya Hava Kuvvetleri için üretildi. Yine bu yılın başında çıkan videoda, bunların 2P-60, 2P-61, 2P-62 üretim kodlu KF-17 savaş uçakları olduğu belirlendi.

Hatırlanacağı üzere; Pakistan ve Nijerya Hükümetleri arasında bahse konu olan 3 adet JF-17’yi ve diğer alt alımları kapsayan 184.3 milyon dolarlık sözleşme, 2018 yılında imzalanmıştı. JF-17’lerin, Kasım 2020’de Nijerya’ya ulaşması bekleniyor. Nijerya Hava Kuvvetleri’nin, JF-17’lerden memnun kalması durumunda bir veya iki filo miktarında alım yapması da bekleniyor

Bu alıma ek olarak Nijerya’nın; iki adet Leonardo üretimi AW109 helikopteri alımı, iki adet Dassault Alpha Jet ve bir adet C-130H Hercules için depo seviyesinde bakım amacıyla fon ayırdığı biliniyor.


Scramble

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Umarım haber sadece haberdir Sayın Ayyıldız. Ciciv çıkacak,kuş çıkacak olmaz ileride.
    Evet F-16’ya göre yarıyarıya daha ucuz. Başka ? Gövde ömrü dörtbin (4000) saat sadece. Motor Rus motoru,Çin izinle reeksport yapıyor Pakistan’a. Çin kendi motorunu
    yakınlarda piyasaya çıkaradursun, Ruslar direkt motoru satışı peşinde. Hem de RD93.
    Hem dahagüçlü, hem de siyah duman kuyruğu bırakmayan,yakıt harcaması daha ekonomik olan turbofan motor. Şimdiye kadarkilerin hepsi turbojet. Dost ve kardeş ülke falan iyi de biz almasak derim. Çok yazıldı,çok söylendi, şükürler olsun ki çift motorluda karar kılındı. Yapacak tek iş var,MMU’yu bir an önce servise alabilmek için çabalarımızı daha da hızlandırmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu