AFRICOM: Rusya, Hafter’e en az 14 savaş uçağı gönderdi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Rusya Federasyonu tarafından Libya’daki Hafter güçlerine gönderilen savaş uçağı sayısını 14 olarak açıkladı.

Libya’nın hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (GNA) güçleri tarafından ağır yenilgilere uğratılan Darbeci General Hafter kontrolündeki Libya Ulusal Ordusu (LNA), son birkaç hafta üzerine üst üste yenilgiler almış ve başta Vatiyye Hava Üssü olmak üzere birçok yerin kontrolünü kaybetmişti.

STM Banner

Bu gelişmelere müteakiben Rusya Federasyonu, Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’nde bulunan altı adet MiG-29 ve iki adet Su-24 uçağını, Hafter güçlerinin kullanımı için Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Su-35 uçaklarının eskortluğu ile Libya’daki El Cufra Hava Üssü’ne sevk etmişti. ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) ise geçtiğimiz gün, söz konusu uçaklara ilişkin görüntüleri paylaştı.

AFRICOM tarafından bugün yapılan açıklamada ise Rusya Federasyonu tarafından Hafter güçlerine gönderilen savaş uçağı sayısının, en az 14 olduğu belirtildi. Komutanlıktan yapılan açıklamada, “Mayıs ayında birkaç gün içinde Rus MiG 29’ları ve SU-24 savaş uçakları, Rusya’dan ayrıldı. Ayrılış esnasında, tüm uçaklarda Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri işaretleri mevcuttu. Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne indikten sonra, MiG 29’lar yeniden boyandı ve ulusal işaretleri kaldırıldı.

Suriye’de bulunan Rus savaş uçakları, Rus pilotları tarafından Libya’ya götürülmüş, Tobruk yakınlarındaki Doğu Libya’ya yakıt için inmişlerdir. Daha sonra en az 14 Rus uçağı Libya’daki El Cufra Hava Üssü’ne teslim edildi” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu