P-8A Posedion yine olaylı bölgede

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait P-8A Posedion Deniz Karakol ve Keşif Uçağı, Rus Hava Kuvvetleri ile gerginlik yaşanan Doğu Akdeniz’de faaliyetlerine devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere ABD Donanması, önceki gün yaptığı açıklama ile Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren P-8A Posedion Deniz Karakol ve Keşif Uçağının, Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’ne ait Su-35 (NATO Rapor Kodu: Flanker-E) savaş uçakları tarafından taciz edildiğini aktarmıştı. SavunmaSanayiST.com’un da önceki gün yer verdiği açıklamada ABD Donanması; 26 Mayıs 2020 tarihinde P-8A Posedion uçağının sol ve sağ kanatlarına yaklaşan Su-35 uçaklarının, 65 dakika boyunca bu şekilde uçuş icra ettiğini ve P-8A’nın güvenli manevra kabiliyetini sınırlandırdığını açıklamıştı.

STM Banner

ABD Donanması’na ait P-8A Posedion uçağı, bugün de gerginliğin yaşandığı lokasyonda faaliyet icra etmeye başladı. Kıbrıs Adası ve Lübnan arasındaki bölgede uçuş icra eden uçak, Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü’ne yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Söz konusu ABD uçağına önleme gerçekleştiren Rus Su-35 uçakları, Hmeymim Hava Üssü’nden kalkış yapmıştı.

Önerilen İçerik:

Su-35 jetleri P-8 Posedion uçağını taciz etti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu