Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri radar güdümlü füze atacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirme faaliyetleri devam Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, radar güdümlü füze kullanacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) arasında Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri geliştirime projesi, 22 Şubat 2019 tarihinde imzalanmıştı. Bu kapsamda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nden elde ettiği tecrübe ile Ağır Sınıfı Taarruz Helikopteri geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.

STM Banner

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin; azami 10+ ton kalkış ağırlığına, 20.000ft servis irtifa tavanına ve azami 314+ km/sa hıza sahip olması planlanıyor. Taarruz, yakın hava desteği, hava-hava muharebesi, hava-yer muharebesi, silahlı eskort, müşterek taarruz operasyonları ile silahlı keşif ve gözetleme rollerini yerine getirecek helikopterin, bu amaçla yüksek mühimmat taşıma kapasitesi bulunacak.

Lançerler hariç olmak üzere 1.2 ton mühimmat taşıma kapasitesi bulunacak olan Ağır Sınıfı Taarruz Helikopteri’nin, radar güdümlü füze de kullanması planlanıyor. Kullanacak mühimmatın tipi henüz belirli değilken, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin geliştirme sürecine paralel olarak, milli radar güdümlü mühimmatların da geliştirilmesi bekleniyor.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri radar güdümlü füze, radar güdümlü füze, MİLDAR Radarı,

Füze Angajmanı MİLDAR’dan

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri tarafından kullanılacak radar güdümlü füzenin angajmanı, Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nde de gövde altında bulunması planlanan MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı (FCR) tarafından gerçekleştirilecek.

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği, opsiyonel olarak seyrüsefer desteği sağlayan ve düşük algılanma özelliği bulunan MİLDAR Atış Kontrol Radarı, milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemidir. Meteksan Savunma tarafından geliştirilen sistem, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. MİLDAR, Taarruz Helikopterleri üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler (UMTAS vb.) için silah angajmanı da yapabilmektedir.

MİLDAR, azami 27 kilometre menzilde açı ve menzil ayrışımı yaparken, hıza bağlı hedef tasnifi yapabilmektedir. Ayrıca muharebe esnasında helikopter üzerindeki silah sistemleriyle entegre olarak çalıştığında MİLDAR, helikopterin öldürücülük ve beka özelliklerini arttırmakta, muharebe sahasında helikopteri önemli bir kuvvet çarpanına dönüştürmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu