Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nde son durum

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yıldırım Kemal Yıllıkçı, TEKNOFEST 2020 esnasında AA Muhabiri Göksel Yıldırım’a Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yıllıkçı; Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Programı’nda ise ön tasarım aşamasına geldiklerini kaydederek, “Helikopterin dünyada bu klasta bilinen helikopterlerden daha üstün özelliklere sahip olacak şekilde hem sıcak hava-yüksek irtifa hem de deniz seviyesinde gemiden operasyonlara uygun şekilde geliştirildiğini dile getiren Yıllıkçı, “10 tonluk yeni nesil bir Atak helikopteri tasarlıyoruz. Aviyonik ve mühimmat sistemleri olarak ASELSAN ve ROKETSAN’ın yaptığı çok başarılı sistemler var. Onları da entegre ederek daha üstün kabiliyeti bulunan bir Atak helikopterine sahip olacağız. Sonuç olarak 4 helikopter projemiz tam gaz devam ediyor. Mühendislerimiz, teknisyenlerimiz, bütün çalışanlarımız büyük bir şevkle projelerdeki bu ara sonuçları görmekten mutlu şeklide çalışmalarını sürdürüyor.” açıklamalarında bulundu.

STM Banner

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterinden kazanılan teknolojik bilgi birikimi ve operasyonel tecrübe neticesinde, tamamen milli ve yerli imkânlar ile geliştirilecek “Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri” projesine, 22 Şubat 2019 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) arasında imzalanan anlaşmaya binaen başlanmıştır.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) himayesinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde başlatılan proje kapsamında geliştirilecek platform; GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri Projesi kapsamında da geliştirilen alt sistemlerinde de kullanılacak olması beraberinde arttırılacak faydalı yük, modern aviyonik sistemler ve düşürülmüş lojistik maliyetiyle yüksek performansa sahip olacaktır.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin ilk uçuşunun, 2024 yılında gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Önerilen İçerik: Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu