Bayraktar TB2 ve MAM-L Ukrayna’da göğüs kabarttı

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ihraç edilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile Roketsan MAM-L Mühimmatı, Ukranya’da gerçekleştirilen “Ortak Çabalar – 2020” isimli tatbikat esnasında üstün başarı sağladılar.

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna Hava Kuvvetleri, tatbikat esnasında Bayraktar TB2 ile 7 adet Mini Akıllı Mühimmat MAM-L atışı gerçekleştirdi. Tatbikat esnasında belirlenen noktalara intikal eden ve keşif faaliyetleri gerçekleştiren Bayraktar TB2 SİHA, Karadeniz kıyısında bulunan Mıkolayiv şehrinin güney kesimine kadar intikal gerçekleştirdi. Bayraktar TB2’den ateşlenen 7 adet MAM-L mühimmatının tamamının, başarılı bir şekilde hedeflerini imha ettiği öğrenildi.

Ortak Çabalar – 2020 Tatbikatı’nda elde edilen başarılar, tatbikata gözlemci olarak katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ve askeri erkan tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Bayraktar TB2 ve Ukrayna

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, geçtiğimiz dönemde Baykar Savunma ile yaptığı anlaşma kapsamında; 6 adet Bayraktar Taktik Blok-II Silahlı İnsansız Hava Aracı (TB2 SİHA), 2 adet Yer Kontrol İstasyonu (YKİ) ve 200 adet MAM-L Mühimmatı tedarik etmiştir. Toplam değerinin 69 milyon ABD Doları olduğu iddia edilen anlaşmaya binaen Baykar Savunma, hem Ukraynalı personelin eğitimlerini hem de söz konusu sistemlerin teslimatını çok kısa süre içerisinde gerçekleştirmiştir.

Bayraktar-TB2

Ukrayna’ya teslim edilen SİHA’lar, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin kullanımına sunulmuştur ve azami dört adet MAM-L ile görev yapabilmektedirler.

Roketsan MAM-L Mühimmatı

Roketsan tarafından Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS) Projesi’nden elde edilen tecrübe ile geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat MAM-L, Türk yapımı SİHA’lar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Anti-Personel görevlerinde aktif olarak kullanılan MAM-L, safkan bir Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) üzerinden geliştirildiği için Anti-Tank görevlerinde de başarılı olmaktadır. Nitekim bu başarı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 2020 yılı içerisinde Esad Rejimi’ne karşı icra edilen Bahar Kalkanı Harekatı esnasında da kanıtlanmıştır. ANKA-S ve Bayraktar TB2 tipi SİHA’lar, MAM-L ile birçok tankı, obüsü ve zırhlı unsuru imha etmiştir.

Ayrıca bizzat Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak; Bayraktar TB2’yi, savaş halinde oldukları Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne ait tanklara karşı kullanacaklarını belirtmiştir.

MAM-L

MAM-L Teknik Özellikleri

Çap 160 mm
Uzunluk 1 m
Ağırlık 22 kg
Menzil 8 km (Opsiyonel Ataletsel Navigasyon Sistemi/Küresel Konumlama Sistemi özelliği ile 14 km)
Arayıcı Başlık Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık
Harp Başlığı Tipi Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Termobarik
Tapa Tipi Çarpma
Yaklaşma
Platformlar İHA

 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu