Airbus helikopter montaj hattını Güney Kore’ye taşıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı; Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa’nın dev uçak üreticisi Airbus SE’nin helikopter üretim hatlarından birini 2021 yılına kadar Güney Kore’ye kaydıracağını söyledi.

Güney Kore Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı, Airbus’ın helikopter montaj hattının taşınmasını desteklemek için Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ile bir anlaşma imzaladığını söyledi. Bir bakanlık yetkilisi telefonda yaptığı açıklamada; Airbus’un, Fransa’nın Marsilya kentindeki EC155B1 helikopter üretim hattını, Korea Aerospace Industries Co. (KAI) tarafından işletilen Güney Kore’nin tek uçak üretim tesisine aktaracak.

STM Banner

Yetkili, “Airbus ve KAI, EC155B1 helikopterlerinin üretimini ve teslimatını yönetmek için Güney Kore’de bu yıl içinde ortak bir şirket kuracak” dedi.

KAI sözcüsü, KAI ve Airbus’ın, Ordu’da yaşlanan helikopterlerin yerini alması için EC155B1 platformuna dayanan hafif sivil helikopteri ve hafif silahlı helikopteri ortaklaşa geliştirdiğini söyledi.

Bakanlık; Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı ile yapılan ortaklığın, helikopter üretimini ve test uçuşlarını da desteklediğini belirtti.


YONHAP

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu