AKYA Ağır Torpido envantere giriyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen AKYA Ağır Torpido, bir atış testini daha başarıyla tamamladı. AKYA Ağır Torpido, bu yıl içerisinde Türk Donanması’nın hizmetine girecek.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Milli Ağır Sınıf Torpidomuz AKYA’da bir kilometretaşını daha geride bıraktık. TCG Gür denizaltısından atışı başarıyla gerçekleşen AKYA’yı bu yıl içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza teslim etmeyi hedefliyoruz. ” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

AKYA Ağır Torpido

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, Roketsan ana yükleniciliğine başlatılmıştır. İlk test atışının Temmuz 2013’de gerçekleştirildi proje ile Roketsan; 533 milimetre çapındaki oldukça modern bir ağır sınıf torpido mühimmatını, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine kazandıracaktır.

AKYA Torpidosu ile birlikte, Türk Donanması tarafından halihazırda aktif olarak kullanılan Alman DM2A4 ile Amerikan Mk46 torpidolarına, yerli bir alternatif doğacaktır. Yurtdışından ağır sınıf torpido tedarikinde yaşanan zorlukların da AKYA ile giderilmesi hedeflenmektedir.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; AKYA’nın geliştirme faaliyetleri, 2020 yılında da başarılı çıktılar alınarak devam etmiştir. Proje kapsamında, bu yıl içerisinde düşük oranlı seri üretim faaliyetlerine başlanılması ve üretilen torpidolar ile de bir dizi atış testinin icra edilmesi beklenmektedir.

AKYA Torpido, Milli Torpido AKYA, AKYA Ağır Torpido

AKYA; bu atış testlerinin de başarıyla tamamlanmasının ardından, kullanımdaki mevcut ithal muadilleri ile rekabet yeteneğine sahip üst düzey bir Ağır Sınıf Torpido Mühimmatı olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanıma alınacaktır.

AKYA’nın kullanacağı denizaltı platformlarının ise ilki 2022 yılında envantere alınması planlanan TCG PİRİREİS (S-330) olan Reis Sınıfı Denizaltılar ile halihazırda envanterde dörder adet bulunan Preveze ve Gür Sınıfı Denizaltılar olduğu bilinmektedir.

Hatırlanacağı üzere; Gür sınıfı TCG GÜR Denizaltısı, geçtiğimiz günlerde AKYA’yı başarıyla ateşlemiştir.

Önerilen İçerik: Mavi Vatan için Milli Hafif Torpido ORKA geliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu