AKAR ve ALBAYRAK’tan peş peşe S-400 açıklamaları

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’nin başkenti Washington’da Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan-Türk Konseyi (ATC) tarafından düzenlenen “37. Ortak Yıllık Konferans” sebebiyle Amerika’da bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK, Türkiye’nin S-400 ve F-35 gündemine dair önemli açıklamalarda bulundular.

Milli Savunma Bakanı AKAR tarafından yapılan açıklamalarda, “S-400 Suriye’de konuşlu ve İsrail’in de çok yakın mesafede konuşlu F-35’leri var. Baltık ülkelerinde buna benzer bazı durumlar var. Biz diyoruz ki gelin oturalım teknik bakımından yapılması gereken neyse yapalım, biz bunları NATO sistemlerine entegre etmeyeceğiz. Ayrıca bizim milli olup da NATO içinde çalışan unsurlarımıza da entegre etmeyeceğiz. S-400’lerin görevi muhtemelen Ankara ve İstanbul’un savunması olacak. Türkiye’nin S-400 ve F-35’lerin etkileşim içinde olmayacağı yönündeki teklif, ABD’nin masasında” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

S-400 teslimatları ne zaman başlayacak?

AKAR, S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sisteminin teslimatları konusunda ise “Son görüşme sırasında Rusya tarafından haziran telaffuz edildi. Kesin demeyelim ama telaffuz edildi.” dedi.

Sistemlerin Rusya’dan alındıktan sonra üçüncü bir ülkeye satışının tamamen gündemden çıkıp çıkmadığı sorusuna da AKAR, “Ayrıntıya cevap vermek çok varsayım, öyle bir veri yok. Şu andaki çalışmamız, S-400 geliyor, F-35 geliyor, biz onlarla beraber hayatımızı sürdürüyoruz” yanıtını verdi.

Trump’ın S-400 tutumu ne?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK, ABD’deki temasları kapsamında Oval Ofis’te ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme gerçekleştirdi.

ALBAYRAK tarafından S-400 Hava Savunma Füze Sistemiyle ilgili yapılan açıklamalarda, “Benim edindiğim intiba, gayet yapıcı ve olumlu. S-400 konusunda ihtiyaçlara dair aktarılanlarla ilgili gayet makul bir bakış açısı sergiledi. Bu konu özelinde bıraktığı intiba, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri işbirliğinin o kadar kolay dama atılacak bir süreç olmadığı yönünde. Görüşmeye dair şunu söyleyebilirim ki, S-400 ve diğer konularda olumlu geçti” ifadelerine yer verdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu