İngiltere 90 adetlik F-35 alımını iptal etti

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Sunday Times gazetesi; İngiltere’nin planlanan 138 adet F-35 siparişini, 90 adet azaltarak 48 adet F-35B savaş uçağı satın almaya yöneldiğini açıkladı.

İngiltere merkezli Sunday Times gazetesi, İngiltere’nin F-35 savaş uçağı alımında ciddi oranda azalmaya gideceğini yazdı. Haberde konu hakkında şu ifadelere yer verildi: “Lancashire’da inşa edilecek olan Tempest avcı uçağına daha fazla kaynak ayrımı ve üretim sayısının artırılması amacıyla 90 adet F-35 savaş uçağı siparişi iptal edilirken, 24 yaşlı Typhoon savaş uçağı erkenden emekliye ayrılacak. İngiltere, S/İHA”lar yaygınlaştıkça tüm insanlı uçak filolarını hizmet dışı bırakmaya hazırlanıyor.”

STM Banner

Alınan F-35 kararı beklenmedik bir karar değil; İngiliz Savunma Bakanlığı’nın Daimi Sekreteri Stephen Lovegrove, konu hakkında konuşurken şunları söyledi:

“Bu dönemde çok uzun vadeli programların seyrinde işler değişiyor. Henüz satın almadığınız şeyleri eskitecek, daha azı ile ihtiyaçlarınızı giderebilecek veya tehditleri imha etme noktasında çok daha basit yollarla görevi başarıyla yapan farklı yetenekler ortaya çıkıyor.”

Tempest

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın duyurusuna göre:

“General Nick Carter, gelecekteki silahlı kuvvetlerimiz için vizyonu belirlemede merkez olmuştur. Başbakan, geçen yıl açıklanan 24,1 milyar sterlinlik savunma anlaşmasının ardından entegre gözden geçirmenin sonuçları uygulanırken, General Carter’dan süreklilik ve istikrarı sağlamak için görevde kalmasını istedi. Entegre İnceleme 16 Mart’ta yayınlanacaktır.”

İnceleme daha önce Boris Johnson döneminde Soğuk Savaş’tan bu yana türünün en büyük incelemesi olarak tanımlanmıştı ve inceleme bu ay içerisinde yayınlanacak.

İngiltere’nin savunma bütçesi kısılıyor

İngiltere, bu karara ek olarak savunma bütçesinde de düşüşe gidiyor. İngiltere son dönemde askeri teçhizatlarında çeşitli kısıtlamalara gitmeye devam ediyor. O kısıtlamalardan bazıları:

 • 80 bin olan Asker sayısı 2024 de 72, 2030 da 70 bin olacak.
 • 24 Adet Typhoon savaş uçağını erken emekli edilecek.
 • F-35 alımı 138’den 48’e düşürüldü.
 • 5 adet planlanan E-7 uçağı 3 adet olarak revize edildi.
 • 600 adet Warrior zırhlı muharebe aracının modernizasyonu iptal edildi.
 • 14 adet C-130J emekliye sevk edilecek.
 • Lojistik helikopter filosunda 45 adet azaltma yapılacak.
 • Eski model bazı obüs ve top sistemleri emekli edilecek.

Önerilen İçerik: İngiltere’den hava savunma sistemi sözleşmesi


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

 1. En iyisini yapiyorlar. Saten nükleer silahlari var, bir adada yasiyorlar. Kimsenin onlara saldiracagi yok. Kendi ucaklarini gelistirip satacaklar ki para kazansinlar. Bir de tempeste para ayirmak durumundalar. Türkiye de bence f35 ten fazla almayacakti. 3-4 filo alip kullanacakti. iki filoda belki cikarma gemileri icin alacaktik.
  Bence Türkiye de dogru yolda. Kendi ucagimizi yapana kadar Tiha´larla idare edip sonra kendi helikopterimizi ve ucagimizi yapip yabancilardan majör platform alimini durdurmaliyiz. Elimizde olanlari da dost ülkelerle paylasip ortak üretirip güclernirsek kendimize sonucta bir de nükleer semsiye olusturursak tadindan gecilmez.

 2. Britanya krallığı kiminle savaşacak ki !? Sömürgelerinden fiziksel olarak ayrıldı. En son 40 yıl önce Arjantin ile kısmen çatıştı ve onların da herhangi silah alımına olanca gücüyle engel çıkarıyor. Komşuları İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka vs. Bir de İrlanda ve Galler var ki zaten kendi toprakları sayılır. Geriye Rusya kalıyor ki tarihlerinde hep aynı cephede yer aldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu