AKINCI 30.000ft irtifaya çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın birinci prototipi (PT-1), çıtayı yükseltti ve 30.000 feet irtifaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “AKINCI PT-1 (Prototip 1) Bu sabahın erken saatlerinden itibaren 30.000ft dedi. Bakalım kardeşi bu işe ne diyecek” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ikinci prototipi, Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’nda yer alan Bayraktar AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk uçuş testini geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlamıştı. Edinilen bilgiye göre; ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde ve ikinci uçuşunu 10 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştiren Bayraktar Akıncı TİHA projesinde test uçuşları bundan sonra iki prototiple devam edecek.

3’üncü Prototip yolda

Yıl sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’na gönderilecek.

AKINCI’nın, yakın gelecekte testlerini tamamlaması ve seri üretime hazır hale gelmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu