Mısır’ın ilk MEKO A200 Fırkateyni tamamlanmak üzere

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Thyssen Krupp Marine Systems tarafından Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen ilk MEKO A200 Fırkateyni’nin inşa faaliyetleri, tamamlanmak üzere.

Edinilen bilgiye göre; Thyssen Krupp Marine Systems, Mısır Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için ürettiği ilk MEKO A200 sınıfı fırkateynin inşa faaliyetlerini tamamlamak üzere. İnşa faaliyetleri büyük ölçüde tamamlanan MEKO A200 Fırkateyninin, yakın gelecekte denize indirilmesi ve donatım ile test faaliyetlerinin ardından 2021 yılı içerisinde Mısır Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor.

STM Banner

Mısır Donanması için toplam dört adet MEKO A200 sınıfı fırkateynin üretiminden sorumlu olan Thyssen Krupp Marine Systems, bunlardan üç adetini Almanya’da inşa edecek. Geriye kalan bir adet fırkateyn ise Thyssen Krupp’un teknik desteği ile Mısır’ın İskenderiye Tersanesi’nde üretilecek.

Mısır Donanması, her yıl birer adet olmak üzere 2021-2024 yılları arasında bütün MEKO A200 tipi fırkateynleri teslim almayı planlıyor. Gemilerin toplam maliyetinin ise 1.5 milyar Avro civarında olduğu tahmin ediliyor.

Meko_A-200AN_Frigate_Algeria_Navy_TKMS_2

MEKO A200 Fırkateyn

Thyssenkrupp tersanesi tarafından üretilen MEKO A200 fırkateyni; hava savunma harbi (AAW), denizaltı savunma harbi (ASW) ve suüstü harbi (ASuW) görevlerini yerine getirebilmektedir.

Toplam uzunluğu 121 metre olan MEKO A200; 16.3 metre genişliğe, 4.4 metre drafta, 3.700 ton deplasmana, 29+ knot hıza ve 16 knot hız ile 7.200 deniz mili menzile sahiptir. CODAG tahrik sistemine sahip olan gemi; 127 veya 76 milimetrelik baş topu, çeşitli makinalı tüfekler, 8 adet gemisavar füze, 32’li dikey atım sistemi, iki adet torpido tüpü, 3 boyutlu arama radarı, atış kontrol radarları, sonar ve dekoy sistemleri ile donatılmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

 1. Alışmış kudurmuştan beterse eğer, ki öyledir. Firkateyn deyip durmayalım. Buram buram arapça kokan bir kelime. Bkz. kulleteyn. Tank da ingilizce kökenli, biz de tank diyoruz. Korvet de oyle, biz de korvet diyoruz. Peki dünyanın fregat dediğine neden inatla firkateyn deriz ? Benim bir teorim var : eski osmanlıda yelkenli fırkatalar vardı, o da elbet türkçe değildi ama belki oradan devraldık. Herkese bu firkateyn kelimesini yasaklıyorum. Neymiş? Fregat ! Diğer konu, bu MeKo lafı : almancası ile Mehrzweckkorvette. Kısaltılmışı ile Me-Ko. Yani aslında gavurlar bunu korvet sınıfına sokuyor. Padişah torunları olduğumuzdan, gençliğimde de Spor ve sergi Sarayı, Belediye Sarayı,Adliye sarayı vardı.Şimdilerde Simit Sarayımız bile var. Konu açılmışken, türkçe lisanında yazılmış en kapsamlı bir
  şekilde irdelenmiş bir kitaptan bahsedeceğim, ben tesadüfen rastgeldim, bu işlere meraklı olanlara
  acilen tavsiyemdir : “Sultanın Korsanları” Emrah Safa Gürkan.Haberin başlığına gelince : Ayranı yok
  içmeye ,nasıldı o gerisi ? Şimdi bir de Nil”in suları yarılanıyor, bahtsız ülke, bahtsız halk. Birkaç tane daha fregat gerek bunlara.

 2. oyle ya da boyle, dilimizde var olan bir kelimeyi birakip gavurcadaki karşılığıni kullanmak çok anlamlı değil.o ithalse bu da ithal! fregat kelimesinin kökeni Çağatay Türkçesi değil ya!
  ben herseyin gavurcasini kullanmak gibi bi zorunlulugum olmadığını biliyorum. Atalarimiz 2 asir once korvet kelimesini, 1 asir oncede tank kelimesini aynen almışlar, bizde de bu yerlesmis.bunlarla idare ediver.

 3. keşke mısır son dakika vazgeçsede şunları biz alsak. bizim istif sınıfları tamalanıncada donanmamıza ciddi güç katar. tanesi 442 milyon dolara geliyor bizim istif sınıfları 370 – 380 milyon dolar seviyesinde fazladan 16 vls hücresi artı daha gelişmiş bir dizayn. ayrıca vazgeçtikleri için hem fiyatı biraz daha kırma şansımız olur hemde ödemesini uzun vadede yaparız. nediyeyim hayaller hayaller.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu